Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Suedi, opozita kërkon mocion mosbesimi ndaj kryeministrit

Suedi, opozita kërkon mocion mosbesimi ndaj kryeministrit

Postuar: 13/09/2017 - 15:52

Si rrallëherë në Suedi, një nga partitë opozitare depozitoi sot kërkesën për mocion mosbesimi ndaj kryeministrit të vendit Stefan Lofven, duke kërkuar dorëheqjen e tij pas skandalit të daljes së materialeve sensitive qeveritare.
 
Lofven pritet që ta kapërcejë votën e kërkuar nga euro-skeptikët e djathtë, teksa blloku opozitar i qendrës së djathtë ka thënë se nuk do ta mbështesë.
 
Por gjithsesi vota e pritur më 15 shtator do të dëmtojë reputacionin e tij një vit para zgjedhjeve parlamentare, dhe do të shtojë presionin për shkarkimin e ministrit të mbrojtjes Peter Hultqvist, që është bërë përgjegjës për skandalin e publikimeve elektronike.
Nëse tentativa e Demokratëve Suedezë dështon të rrëzojë Lofven ata do të kërkojnë mocion mosbesimi për Hultqvist, çka do të mbështetet dhe nga qendra e djathtë.
Nëse Hultqvist detyrohet të dorëhiqet ai bëhet ministri i tretë që bëhet viktimë e skandalit të verës ku të dhënat personale të punonjësve u bënë publike në internet.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Barzani: Krahinet kurde do të votojnë për pavarësinë, megjithë kundërshtimet

Postuar: 23/09/2017 - 16:24

Presidenti i rajonit kurd gjysmë-autonom të Irakut, u zotua sot të vazhdojë përpara me planet e referendumit të shtetit kurd, megjithë kundërshtimin e Irakut he fuqive ndërkombëtare.
 
Përmbyset barka e refugjatëve në Detin e Zi

Postuar: 23/09/2017 - 16:23

Të paktën 21 refugjatë u mbytën sot dhe të pkatën nëntë të tjerë janë të humur pas përmbysjes së një barke që lundronte drejt Evropës nga brigjet turke të Detit të Zi, njofton
Irani teston raketën balistike megjithë presionin e SHBA

Postuar: 23/09/2017 - 16:21

Irani njoftoi sot se ka kryer testin e suksesshëm të një rakete të rangut të mesëm, duke sfiduar kërcënimet e presidentit amerikan Donald Trump.
 
Kina kufizon tregtinë e naftës dhe tekstileve me Korenë e Veriut

Postuar: 23/09/2017 - 16:20

Në vijim të sanksioneve ndërkombëtare për programin e saj bërthamor, Kina ka ndaluar sot nj masë të gjerë të tregtisë së naftës dhe tekstileve me Korenë e Veriut, edhe pse ësh
E majta e Francës në krye të protestave kundër Macron

Postuar: 23/09/2017 - 16:19

Lideri i të majtës ekstreme në Francë, Jean-Luc Melenchon‏ ishte sot në krye të protestuesve në Paris kundër reformës kapitaliste të punës së presidentit Emmanuel Macron.
Lavrov në OKB: NATO kërkon të ringjallë klimën e Luftës së Ftohtë

Postuar: 22/09/2017 - 16:36

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov, tha mbrëmë vonë në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork se me veprimet e saj, NATO kërkon rikthimin e frymës
Tërmeti Meksikë, rriten viktimat në ditën e 4 të kërkimeve

Postuar: 22/09/2017 - 16:25

Numri i të vdekurve nga tërmeti i fuqishëm i Meksikës arriti dot në 273, teksa grupet e shpëtimit vazhdonin për të 4-ën ditë kërkimet për të mbijetuar.