BREAKING NEWS

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga kati i katërt, zbardhen detajet e para

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga
x
BREAKING NEWS

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja çfarë po ndodh në selinë blu

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja
x
BREAKING NEWS

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon Partinë Socialiste: Nuk më lejojnë të...

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon
x
BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x

Bota

"Suedia do të tronditet nëse i themi “PO” vetëm Finlandës"/ Çfarë po "kurdis" Erdogani për antarësimin e dy vendeve në NATO?

"Suedia do të tronditet nëse i themi “PO” vetëm

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO është në duart e Turqisë, por presidenti turk Tajip Erdogan duket se dëshiron të zvarrisë përgjigjen për këtë çështje.

Sipas mediave të huaja, teksa bisedimet me Suedinë janë të ngrira deri pas zgjedhjeve presidenciale të 14 majit, Erdogan tani thotë se do t’i trajtojë ndryshe dy aplikimet për anëtarësim. Pra siç la të kuptohet Erdogan, duket se Turqia do të “ndajë” votën e saj për anëtarësimin e dy vendeve në Aleancën e Atlantikut të Veriut.

“Nëse është e nevojshme, ne mund t’i japim një mesazh tjetër Finlandës,” tha ai të dielën, duke shtuar: “Suedia do të tronditet nëse i japim një mesazh tjetër Finlandës.”

Ministri i Jashtëm suedez Tobias Billström deklaroi dje se “procesi i anëtarësimit është ndalur përkohësisht”, pas njoftimit të Turqisë se po tërhiqet nga dialogu me Suedinë dhe Finlandën. “Ne po ndjekim zhvillimet në Turqi dhe presim zgjedhjet e 14 majit”, shtoi ai.

Billström shtoi se qëndrimi i Turqisë “nuk e ka bërë më të lehtë” procesin, por qeveria suedeze shpreson se vendi do të bashkohet me NATO-n këtë verë në një samit në Vilnius.

Siç tha ai, ai dhe stafi i tij janë takuar me ambasadorët e të gjitha vendeve islame në Suedi, ndërsa ambasadat suedeze në vendet islame kanë dialog me qeveritë atje. Sipas ministrit suedez, vendi i tij është shumë afër përmbushjes së të gjitha pikave që lidhen me marrëveshjen me Turqinë dhe për këtë arsye miratimi nga Parlamenti turk nuk duhet të jetë larg.