BREAKING NEWS

PS vijon “luftën”, Presidenti drejt 'fundosjes'/ Zbulohet data e përfundimit të hetimeve për shkarkimin e Metës, ja kur përfundon puna e Komisionit Hetimor

PS vijon “luftën”, Presidenti drejt 'fundosjes'/
x

Bota

"Sulltani" Erdogan merr sërish qeverinë, nis ekzekutimin e kokave të puçit, shtohet paniku

"Sulltani" Erdogan merr sërish qeverinë, nis ekzekutimin e
Disa orë pas një sulmi të befasishëm ushtarak kundër qeverisë së Presidentit Rexhep Tail Erdogan, mëngjesi ka zbardhur në Turqi, shkruan CNN.
 
Erdogan, duke iu drejtuar turmën së njërëzve të mbledhur në Stamboll, tha se grushti i shtetit dështoi dhe “qeveria është nën kontroll”, por njoftime për shpërthime dhe të shtëna armësh vijnë ende nga Stambolli.
 
42 persona, përfshirë oficerë policie, thuhet se janë vrarë në Ankara. Në Stamboll, pamjet  domethënëse të ushtarëve që dorëzohen mbi një urë dominojnë të gjitha mediat.
 
Është e paqartë se kush vërtet po e kontrollon Stambollin dhe Ankaranë në këtë moment.
 
Aeroporti turk i Stambollit është rihapur dhe stacionet e lajmeve janë filluar përsëri transmetimit, pasi u mbyllën përkohësisht nga ushtarët gjatë natës. Kjo është më e fundit.
 
Ndërkohë, raportohet se janë plagosur rreth 1000 njerëz dhe janë vrarë deri tani 16 organizatorë të puçit.