BREAKING NEWS

COVID-19/ 6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri, ja zonat "më të nxehta"

COVID-19/  6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e
x
BREAKING NEWS

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i përgjigjet Kurtit: Faleminderit

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i
x
BREAKING NEWS

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë për përjashtimin nga PD të Berishës dhe lëshon paralajmërimin e fortë: Këta të tre janë fatkeqësia më e madhe për çdo shqiptar!

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë
x
BREAKING NEWS

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të fillojmë përgatitjet për ...

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të
x
BREAKING NEWS

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen të gjitha takimet. Zbardhet njoftimi zyrtar

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen
x
BREAKING NEWS

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali Berishën: Ndodhet në vështirësi! Aq i fortë është ai, sa kur kishte përballë Ramiz Alinë...

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e fuqishëm për politikën shqiptare

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e
x
BREAKING NEWS

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan qeverinë “Rama 3”, ja kush abstenoi (EMRAT)

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan
x

Bota

Sulm terrorist/ Vriten 11 persona, plagosen dhjetëra të tjerë

Sulm terrorist/ Vriten 11 persona, plagosen dhjetëra të tjerë

Një shpërthim vetëvrasës me bombë ka vrarë të paktën 11 persona të martën në kryeqytetin e Somalisë, thanë dëshmitarët dhe zyrtarët. Dëshmitarët thanë se një person hyri në një dyqan çaji dhe shpërtheu një jelek vetëvrasës.

Sulmi ndodhi pranë një pike kontrolli të drejtuar nga forcat e sigurisë së qeverisë somaleze në distriktin Wadajir, i cili ndodhet pranë aeroportit të Mogadishut dhe selisë së forcave të Unionit Afrikan të njohur si AMISOM.

Në radhët e të vdekurve ka ushtarë dhe civilë, sipas një zyrtari të qeverisë somaleze i cili kërkoi anonimitet pasi nuk i lejohet të flasë me mediat.

Grupi militant al-Shabab mori përgjegjësinë për sulmin.

Kryeministri i Somalisë, Mohamed Hussein Roble, dënoi “aktin barbar” të al-Shababit.

“Unë dënoj bombardimin e sotëm nga terroristët e al-Shababit në një dyqan çaji në rrethin Wadajir, i cili rezultoi në vdekjen dhe plagosjen e njerëzve të pafajshëm,” tha ai në një postim në Twitter. “Zoti i mëshiroftë të vdekurit dhe i shëroftë të plagosurit.”

Zoti Roble tha se sulmi tregon se pjesëtarët e al-Shababit janë “të etur për gjakderdhjen pa dallim të popullit somalez”.

Mijëra civilë somalezë janë vrarë në luftimet ku është përfshirë al-Shabab që nga viti 2006. Grupi po lufton për të përmbysur qeverinë e Somalisë të mbështetur ndërkombëtarisht.