BREAKING NEWS

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja çfarë do të ndodhë me temperaturat në 5 ditët e ardhshme

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja
x
BREAKING NEWS

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’ portën e Izraelit, Uzuni realizon një magji të vërtetë (VIDEO)

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’
x
BREAKING NEWS

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po paralajmëron Ervin Karamuço: Skenarët janë shumë të frikshëm, shpresoj të mos ndodhin

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po
x
BREAKING NEWS

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë Vlorën

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x

Bota

Sulmet ruse detyrojnë mbylljen e reaktorit bërthamor në Zaporizhia: Ekzistonte rreziku i rrjedhjeve radioaktive

Sulmet ruse detyrojnë mbylljen e reaktorit bërthamor në

Operatori i termocentralit bërthamor në Zaporizhia “Enerhoatom” në Ukrainë thotë se pjesë të objektit pësuan dëme serioze nga sulmet e ushtrisë ruse, duke detyruar mbylljen e një reaktori.

“Ekzistonte rreziku i rrjedhjeve radioaktive”, paralajmëroi Enerhoatom.

Moska akuzoi se ishte Ukraina ajo që kreu sulmin, por BE-ja ka dënuar veprimet e Rusisë në termocentral. Ukraina akuzon forcat ruse për gjuajtje me raketa në zonnë me civilë, duke përdorur ato që i konsideroi si “taktika terroriste”.

“Goditjet e së premtes shkaktuan një rrezik serioz për funksionimin e sigurt të uzinës, shkroi Enerhoatom në Telegram, duke shtuar se një kabllo elektrike ishte dëmtuar, duke detyruar një nga reaktorët të ndalonte punën.

BE-ja ka dënuar veprimet e Moskës, Shefi i Politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha se unioni “dënon aktivitetet ushtarake të Rusisë” rreth uzinës.

“Kjo është një shkelje serioze dhe e papërgjegjshme e rregullave të sigurisë bërthamore dhe një shembull tjetër i mosrespektimit të normave ndërkombëtare nga ana e Rusisë", u shpreh Borrell dhe bëri thirrje që mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së IAEA t’i jepet akses në termocentral.

Forcat ruse kanë kontrollin e uzinës dhe zonat përreth, afër territorit të kontrolluar nga forcat ukrainase. nga ukrainas. Ajo përbëhet nga gjashtë reaktorë uji nën presion dhe ruan mbetjet radioaktive.