Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sulmi i Turqisë, Pompeo: Nuk dhamë dritën jeshile

Postuar: 10/10/2019 - 15:37

“Kjo është një sajesë. Shtetet e Bashkuara nuk i dhanë dritën jeshile Turqisë”.
 
Me këtë fjalë Sekretari amerikan i Shtetit hodhi poshtë kritikat e ndërkombëtarëve, se vendimi i Donald Trump për të tërhequr trupat nga Siria, i hapi rrugën ofensivën kundër kurdëve nga ushtria turke.
 
Në një intervistë televizive Mike Pompeo mbrojti vendimin e papritur të presidentit amerikan, duke shtuar se Turqia kishte të drejtën legjitime të shqetësohet për kërcënimin terrorist në kufirin e saj jugor, siç u shpreh.
 
Në një deklaratë të mëhershme, presidenti Tump, i cili ka kërcënuar të shkatërroje ekonominë turke, nëse vendi i tejkalon kufijtë, tha se Uashingtoni nuk e mbështet ofensivën, dhe e cilësoi atë një ide të keqe. Kreu i Shtëpisë së Bardhë tha se turqit dhe kurdët kanë luftuar me njëri-tjetrin për shekuj dhe shtoi së luftëtarët kurdë nuk i kishin ndihmuar amerikanët gjatë Luftës së Dytë Botërore. 
 
“Siç e dini ata kanë luftuar me njëri-tjetrin për shekuj me radhë. Është një gjë që vazhdon prej kohësh. Ne ndërhymë në këtë betejë. Duhej të ishte vetëm për 30 ditë, por mbetëm atje për shumë vite”, deklaronte Trump.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 21:30

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron duket se i ka hedhur pas shpine deklaratat e forta nga vendet dhe disa nga liderët europianë për bllokimin e gegociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Postuar: 21/10/2019 - 20:24

Japonia do të goditet nga dy stuhi të tjera rreth një javë pas tajfunit Hagibis që vrau të pakt

Postuar: 21/10/2019 - 18:48

Mbreti 67-vjeçar i Tailandës, Maha Vajiralongkorn i ka hequr sot titujt një prej bashkëjetuesve

Postuar: 21/10/2019 - 18:31

Një avion i linjave American Airlines që fluturonte nga Londra drejt SHBA ndryshoi rrugë drejt

Postuar: 21/10/2019 - 18:22

Disa pamje të frikshme janë regjistruar nga kamerat e sigurisë në gjimnazin e Portland, Oregon, k

Postuar: 21/10/2019 - 18:20

Kreu i rrjetit Wikileaks, Julian Assange dukej sot që mezi mbante lotët teksa tha se  &ldq

Postuar: 21/10/2019 - 18:17

Tre persona kanë humbur jetën si pasojë e një aksidenti ajror.