Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sulmi ndaj Borussia Dortmund, ndalohet islamisti i dyshuar

Postuar: 12/04/2017 - 18:56

Policia gjermane tha sot se ka ndaluar një njeri të dyshuar për lidhje islamike pas sulmit me eksplozivë ndaj autobusit të skuadrës gjermane të futbollit Borussia Dortmund.

Prokurorët thanë se një nga tre eksplozivët e gjetur përmbante copa metali, ndërsa po hetoheshin gjithashtu dy letrat që deklaronin marrjen e përgjegjësisë. Prokurorët po e trajtojnë çështjen si sulm terrorist ndër motivi është ende i paqartë.

Kancelaria Angela Merkel e quajti bombën "akt revoltues".

Prokurori i Karlsruhe, Frauke Koehler, tha: "Dy të dyshuar të spektrit islamik janë në qendër të hetimeve tona. Njëri është arrestuar”. Koehler shtoi se tre letrat me të njëjtin tekst të gjetura pranë vendit të shpërthimeve, tregonin se sulmuesi kishte lidhje me Shtetin Islamik.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/07/2019 - 23:15

Tërmeti i fortë tronditi sot në drekë kryeqytetin grek të Athinës, duke alarmuar miliona banorë.
 
Si pasojë në disa zona është ndërprerë energjia elektrike.
 

Postuar: 19/07/2019 - 22:02

Irani ka sekuestruar sonte çisternën e dytë detare në pronësi britanike në ujërat e Ngushticës

Postuar: 19/07/2019 - 21:48

Ministria ruse e mbrojtjes ka publikuar një video me testimet në detin e Japonisë, ku dy luftan

Postuar: 19/07/2019 - 21:40

Një video tregon momentin e tmerrshëm kur një turiste zhvishet lakuriq dhe kërcen nga një urë m

Postuar: 19/07/2019 - 21:33

Modelja e bukur ruse që u martua me ish-mbretin e Maljazisë dhe u raportua më pas se është divo

Postuar: 19/07/2019 - 21:03

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Venezuelë, teksa lojtari Gerardo Mendoza, është gjetur i vrarë

Postuar: 19/07/2019 - 15:56

Irani ka mohuar sot pretendimet e President Donald Trump se një luftanije ameriakne në Gjirin P