BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x
BREAKING NEWS

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se të dalë në gjyq për dy çështjet e tij penale, çfarë do të dalë nga goja e ish-agjentit të FBI për kryeministrin Rama, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe deri te bisedat e fshehta...

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se
x
BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x

Bota

Sulmi terrorist në Ankara, një “pengesë” e re për anëtarësimin e Suedisë në NATO

Sulmi terrorist në Ankara, një “pengesë” e re

Sulmi vetëvrasës, i cili ndodhi jashtë ministrisë së brendshme të Turqisë në Ankara të dielën në mëngjes, duke vrarë dy sulmues dhe duke plagosur dy policë mund të ketë një ndikim negativ në një tjetër çështje, si anëtarësimi i Suedisë në NATO që është ende pezull, sipas një analize të Bloomberg.

Përgjegjësinë për sulmin e djeshëm e mori një grup që dyshohet se ka lidhje me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit ( PKK ), e cila cilësohet  si një organizatë terroriste nga Ankaraja.

Të dielën vonë mbrëma, Ministria e Brendshme turke njoftoi në fakt, se të paktën një nga dy autorët e sulmit është konfirmuar se ka pasur lidhje me PKK-në, ndërkohë që pothuajse menjëherë, në orët e para pas sulmit, ushtria turke nisi bombardimet ajrore kundër objektivave të organizatës kurde në Irakun verior.

Suedia dhe NATO nuk kanë asnjë lidhje me sulmin terrorist që ndodhi dje në kryeqytetin turk. Megjithatë, sulmi i përmendur vjen për të shtuar pengesa të reja mbi perspektivën e  Stokholmit në NATO.

Tre muaj pas samitit të NATO-s të mbajtur në Vilnius, Lituani korrikun e kaluar, anëtarësimi i Suedisë ende nuk është ratifikuar nga Asambleja Kombëtare Turke, e cila u kthye nga pushimet verore vetëm dje, ditën e sulmit terrorist, raporton abcnews.al.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha korrikun e kaluar se do t’i jepte dritën jeshile Suedisë për t’u bashkuar me Finlandën në NATO si anëtarja e 32-të e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut.

Udhëheqja turke, për disa muaj, bllokoi rrugën e Suedisë në NATO, duke pretenduar se vendi skandinav është zhvilluar në një strehë për “terroristët” kurdë, të lidhur me PKK, milicitë YPG/YPJ që përbëjnë një “kërcënim” për sigurinë turke

Duke iu përgjigjur “shqetësimeve” turke, Stokholmi së fundmi ndryshoi legjislacionin e tij anti-terrorist me qëllim që t’i hapte rrugën heqjes së vetos turke dhe pranimit të Suedisë në NATO.

Sulmi terrorist i së dielës, megjithatë, vjen në një kontekst të tillë, për të komplikuar zhvillimet.

“Erdogani ka të ngjarë të përdorë sulmin e fundit të dhunshëm të PKK-së në zemër të kryeqytetit turk si një mjet për të shtyrë Suedinë të ndërmarrë veprime shtesë kundër mbështetësve të organizatës kurde,” tha për Bloomberg Nihat Ali Ozcan, një analist.

Në sfondin e sulmit të së dielës së kaluar, Ankaraja mund të ngrejë kundërshtime të reja për anëtarësimin e Suedisë në NATO.

Vetë Erdogan, nga ana e tij, tani, sipas asaj që Nihat Ali Ozcan raporton në Bloomberg, mund të përpiqet të kërkojë lëshime të tjera nga aleatët perëndimorë të Turqisë (për shembull, ringjallja e negociatave të anëtarësimit me BE, lehtësimi i kufizimeve të vizave për turqit që duan të udhëtojnë në Bashkimin Europian, blerjen e avionëve luftarakë F-16 nga SHBA, etj.).

Jo rastësisht, presidenti turk ka ripërsëritur tashmë disa nga kërkesat e sipërpërmendura turke dje si pjesë e fjalimit të tij nga Ankaraja, vetëm pak orë pas sulmit terrorist.

Më të lexuarat