BREAKING NEWS

Shokuese/ Përdhunoi vajzën që shkoi të denonconte përdhunimin nga disa persona, kush është shefi i lartë i Policisë: I kërkoi favore seksuale dhe mbesës së shkrimtarit të madh Martin Camaj

Shokuese/ Përdhunoi vajzën që shkoi të denonconte
x

Bota

Surprizë dhe polemika në Turqi, sabotohen xhamitë, “Bella Ciao” në vend të mesazhit fetar

Surprizë dhe polemika në Turqi, sabotohen xhamitë, “Bella

Shkaktoi surprizë dhe polemika incidenti në disa xhami në Izmir të Turqisë. Në vend të mesazhit të përditshëm fetar, nga minaretë u dëgjuan tingujt e këngës italiane simbol të rezistencës partizane, “Bella Ciao”.

Në versionin lokal, “Cav Bella” u dëgjua në rrugët e qytetit të tretë më të madh në Turqi, ndërsa pritej të jepej ftesa për faljen e ramazanit, momentalisht nëpër shtëpi, për shkak të Covid-19.

Videot e episodit bënë xhiron e rrjeteve sociale, duke detyruar autoritetet të ndërhynin. Ngjarja u cilësua si sabotazh dhe nisi hetimi, si dhe për postet e shpërndara në rrjetet sociale, duke i cilësuar si ofendim të vlerave fetare.

Më të lexuarat