Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Takimi Trump-Jong Un, ja si reaguan Seuli, Pekini, Tokio dhe Moska

Postuar: 12/06/2018 - 15:49

Donald Trump dhe drejtuesit koreano-verior, Kim Jong Un në Singapor ka ngjallur sot në botë reagime pozitive, por shpesh të rezervuara.

SEULI: “Një ngjarje historike”

“Marrëveshja e Sentosas e 12 qershorit do të mbetet në historinë botërore si një ngjarje që i dha fund Luftës së Ftohtë”, është shprehur i entuziazmuar presidenti koreano-jugor, Moon Jae-in duke iu referuar ishullit të Sentosas në Singapor, ku dy drejtuesit janë takuar.

PEKINI: “Fillimi i një historie të re”

“Fakti që drejtuesit më të lartë të dy vendeve ishin ulur përkrah njëri-tjetrit për bisedime ka një kuptim të rëndësishëm dhe përbën fillimin e një historie të re”, deklaroi ministri kinez i Punëve të Jashtme, Wang Yi.

MOSKA: “Një hap i rëndësishëm”

“Fakti që ky takim u zhvillua, është sigurisht, pozitiv”, përshëndeti kreu i diplomacisë ruse, Serguei Lavrov.

“Ne mund të përshëndesim faktin që një hap i rëndësishëm është bërë. Sigurisht, që “djalli” është në detaje dhe ne duhet të presim më konkretisht. Por, impulsi, për atë që ne kuptojmë, është dhënë”, theksoi zëvendësministri rus i Punëve të Jashtme, Serguei Riabkov.

TOKIO : “Një hap i parë”

Qëllimi i Jong Un për të parë një denuklearizim të plotë të gadishullit korean u konfirmua me shkrim. E mbështes këtë hap të parë drejt një zgjidhjeje të të gjitha çështjeve përsa i përket Koresë së Veriut”, deklaroi kryeministri japonez, Shinzo Abe.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/10/2019 - 22:50

Grabitja e shtëpisë së tyre nga katër shqiptarë të armatosur ka lënë ende një ndjesi ankthi tek Alice Campello, e fejuara e Alvaro Moratës.

Postuar: 18/10/2019 - 22:04

Ish-zyrtari i CIAs për anti-terrorizmin Philip Giraldi tashmë opinionit në pension, shkruante d

Postuar: 18/10/2019 - 17:29

Barcelona dhe e gjithë Katalonia verilindore janë bllokuar për shkak të një numri të madh të gr

Postuar: 18/10/2019 - 15:51

Presidenti rus Vladimir Putin mbikëqyri sot lëshimet e raketave balistike kontinentale, të afta

Postuar: 18/10/2019 - 15:20

Të paktën 22 persona kanë humbur jetën sot gjatë dy shpërthimeve në Afganistan pranë një xhamie

Postuar: 18/10/2019 - 15:14

Forcat meksikane të sigurisë u detyruan të lirojnë një prej djemve të El Chapo-s të kapur disa

Postuar: 18/10/2019 - 11:19

Një luftë e vërtetë me armë zjarri automatike ka shpërthyer në Culiacan, kryeqendra e Shtetit mek