BREAKING NEWS

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit duan Big Brother-in, jo fantazitë e Saliut

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit
x
BREAKING NEWS

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data
x
BREAKING NEWS

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që shkriu së qeshuri studion (VIDEO)

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që
x
BREAKING NEWS

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe Duçkën dhe ngre dyshime të forta: Doriani ka pasur një trajtim të veçantë në Kiev, më bënë përshtypje çantat…

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe
x
BREAKING NEWS

"Kryeministri duhet të përballet me të vërtetën", Dash Shehi reagon për skandalin “McGonigal”: Rama duhet të japë dorëheqjen!

"Kryeministri duhet të përballet me të
x
BREAKING NEWS

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë do të ndodhi me inflacionin gjatë vitit 2023

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja
x
BREAKING NEWS

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë të tmerrshme", Berisha del me reagimin e fortë: Është i vetmi kryeministër që mbron vendimin e Serbisë për të mos i vendosur sanksione Rusisë

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë
x
BREAKING NEWS

Korreshi nxjerr të fshehtat e grupit të PD-së, zbulon kërkesën për bashkim: Gazmend Bardhi i ka dërguar Berishës një shkresë

Korreshi nxjerr të fshehtat e grupit të PD-së, zbulon
x

Bota

Tanke dhe para për Ukrainën, sa shanse ka për “Luftën e Tretë Botërore”?

Tanke dhe para për Ukrainën, sa shanse ka për “Luftën

Tonet gjithnjë e më të tensionuara mes Moskës dhe vendeve të NATO-s, siç pritej, pas "diskut gjysmë jeshil" nga Berlini për dërgimin e tankeve "Leopard" në Kiev, si dhe lajmit të miratimit nga Bashkimi Evropian të një tjetër paketë ndihme ushtarake për Ukrainën në shumën 500 milionë euro. Marrëveshja erdhi nga takimi i ministrave të jashtëm të Bashkimit në Bruksel, të cilët shtuan 45 milionë të tjera në këtë fonde të shtatë për "pajisje jovdekjeprurëse" për misionin e trajnimit ushtarak ukrainas brenda Bashkimit Evropian. Kjo shifër e çon ndihmën financiare ushtarake për Ukrainën e financuar nga Fondi Evropian i Paqes (EFP) në 3.6 miliardë euro, të cilave duhet t'i shtohet edhe financimi dypalësh i shteteve anëtare për të cilat jo të gjithë komunikojnë. Nga ana tjetër, sa i përket leopardëve shumë të kërkuar, duhet kujtuar se ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, deklaroi se Berlini "nuk do të kundërshtojë" nëse Varshava do të kërkonte autorizim për furnizimin me tanke të prodhimit gjerman. në zotërim të saj në 'Ukrainë. Edhe nëse zëdhënësi i kancelarit Olaf Scholz nënvizoi rëndësinë që Gjermania "të mos ndërmarrë një hap të nxituar për të cilin mund të pendohet më vonë", prandaj nuk do të jetë një vendim i nxituar. "Ajo që po luftohet në Ukrainë nuk është më një luftë hibride, por një luftë reale midis miliardave. Shuma totale e ndarë deri tani nga Evropa për Ukrainën, Perëndimin dhe Rusinë". Kështu deklaroi ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov. “Kur flasim për atë që po ndodh në Ukrainë, ne po flasim për faktin se kjo nuk është më një luftë hibride, por një e vërtetë, Perëndimi ka kohë që po përgatitet kundër Rusisë, duke u përpjekur të shkatërrojë gjithçka ruse: nga gjuha në kultura, e cila ka qenë e pranishme në Ukrainë prej shekujsh dhe e cila i ndalon njerëzit të flasin gjuhën e tyre amtare”, tha ai në një konferencë për shtyp.