BREAKING NEWS

Pas skandalit të 'Fake News'-i i porositur nga këshilltari i Metës, reagon menjëherë Rama, ia numëron një nga një Presidentit: Më e neveritshmja është që plehrat i'u hodhën në fytyrë...

Pas skandalit të 'Fake News'-i i porositur nga këshilltari
x

Bota

Të gjithë e bëjnë pyetjen, kur do të largohet virusi? Bill Gates parashikon dhe jep një datë të mundshme

Të gjithë e bëjnë pyetjen, kur do të largohet virusi?

Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates, gjatë një lidhje të drejtpërdrejtë me televizionin CNN, ka folur për pandeminë e coronavirusit.

Gjatë një prononcimi, ai ka bërë edhe një parashikim, përgjigjen për të cilën pyetje do ta dëshironte gjithkush – Kur do të përfundojë e gjithë kjo?

Në këtë drejtim, ndërsa njerëzit praktikojnë distancën sociale dhe shumë qeveri shtetërore dhe lokale kërkojnë që njerëzit të qëndrojnë në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur, pyetja e qartë është se sa do të zgjasin këto masa paraprake.

Bill Gates theksoi se është e rëndësishme të vazhdohet me masat paraprake edhe në shtetet me më pak raste të konfirmuara, pasi virusi përhapet në mënyrë eksponenciale.

“Sa më shpejt që të përfshiheni në mbyllje, aq më lehtë është të arrini në atë kulm”, tha ai.
Kur do të ndodhë ky kulm?

“Pjesët e vendit (SHBA-së) që nuk janë mbyllur, në fund të prillit do të fillojmë të shohim kulmin e numrave atje”, tha Gates, shkruan Telegrafi.

Kjo bëri që atij t’i bëhej edhe pyetja nëse ai mund të parashikojë se si do të përfundojë kjo, për të cilën gjë ai tha se se është më e vështirë të izolohen vendet më të varfra.

“Deri në verë, unë mendoj se vendet e pasura që janë udhëhequr me kompetencë për këtë nuk do të duhet të kthehen në mbyllje”, shpjegoi ai, duke shtuar se vendet në zhvillim do të kenë ende “një sfidë”.

Gates gjithashtu theksoi se “i gjithë vendi duhet të jetë në një linjë”, në vend se të shkojë shtet-pas-shteti sepse njerëzit janë ende duke kaluar linjat shtetërore. Ai gjithashtu u sigurua të shpjegojë se gjërat mund të fillojnë hapjen vetëm pasi numrat të kenë filluar të bien, gjë që nuk janë.

 

Më të lexuarat