BREAKING NEWS

Bashkimi Europian nuk e futi Shqipërinë në listën e vendeve për lëvizjen e lirë, mjeku Alimehmeti tregon ‘provat’ pse kjo nuk duhet të ndodhte

Bashkimi Europian nuk e futi Shqipërinë në listën e vendeve
x

Bota

Të gjithë kundër të gjithëve, çështja Floyd shkakton furtunë politike në SHBA

Të gjithë kundër të gjithëve, çështja Floyd

Shkatërrimet dhe plaçkitjet në New York prej protestave për vdekjen e George Floyd kanë provokuar një sërë shkëmbime akuzat në nivelin politik. Guvernatori i shtetit, Andrew Cuomo është sulmuar nga presidenti Donald Trump: “Qyteti është shkatërruar nga fundërrinat”. Ndërsa Cuomo ka kritikuar kryebashkiakun De Blasio se nuk ka bërë detyrën e tij dhe se ka nënvlerësuar problemin.

Trump kundër vëllezërve Cuomo – “E hëna ishte një ditë jo e mirë për vëllezërit Cuomo. Neë York-u humbi kundrejt plaçkitësve, ndaj të majtës radikale dhe ndaj të gjitha formave të fundërinave”. Kështu shkroi në “Twitter” presidenti Trump, duke iu referuar guvernatorit Andrew Cuomo dhe vëllait të tij, Chris, gazetar i “Cnn”. “Guvernatori refuzoi Gardën Kombëtare dhe qyteti i New York-ut përfundoi duke u bërë copë”.

Trump vetëvlerësohet në “Twitter” – Duke folur për kryeqytetin Washington, Trump shkroi se “nuk pati probleme një natë më parë. Shumë arrestime. Goxha punë nga ana e të gjithëve. Dominim. Po ashtu edhe Minneapolis ishte madhështor (falë presidentit Trump!)”. Presidenti amerikan vuri në dukje forcën e policisë, duke u vetëvlerësuar për përdorimin e Gardës në Minneapolis, që mbajti nën kontroll protestat për vdekjen e Floyd. Në këtë mënyrë, Trump theksoi diferencën mes dy qyteteve: “Në New York pati konfrontime mes manifestuesve dhe policisë, si dhe shumë dyqane u grabitën dhe shkatërruan”.

Biden dhe dhuna e policisë – “Është e papranueshme që policia të shtojë dhunën në manifestimet kundër vdekjes së Floyd”. Kështu deklaroi kandidati demokrat për Shtëpinë e Bardhë, Joe Biden. “Fjalët e fundit të thëna nga afro-amerikani para se të vdiste “s’mund të marr frymë”, janë një zile alarmi për vendin tonë dhe për të gjithë ne”.

Cuomo vs De Blasio – Në fushatën “të gjithë kundër të gjithëve” nuk mungojnë as përplasjet Cuomo-De Blasio. “Policia e New York-ut nuk ishte efikase. Mendoj se kryebashkiaku De Blasio e ka nënvlerësuar problemin. Si policia, si qyteti i parë, nuk e kanë bërë detyrën e tyre”, tha guvernatori i Mollës së Madhe. Sipas tij, nuk janë nxjerrë mjaftueshëm policë për të përballuar situatën. Guvernatori më pas kërcënoi me ndërhyrje dhe të kërkojë që të zbresë në fushë Garda Kombëtare. “Gjithsesi, nuk kemi arritur ende në këtë pikë”.