BREAKING NEWS

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të garojë i vetëm në zgjedhje

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të
x
BREAKING NEWS

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk mundet të të duket Edi Rama një njeri...

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk
x
BREAKING NEWS

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta: Çfarë ndodhi në aksin Tiranë-Lezhë

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta:
x
BREAKING NEWS

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve të tjerë (EMRAT)

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para

Aksident  me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e para

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e
x
BREAKING NEWS

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon qeverinë: Kjo qeveri në 8 vite mori borxh 5 miliardë euro

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon
x

Bota

Të ndaluara në 100 vende, e bujshme ajo që po i kërkon Ukraina tashmë SHBA-së

Të ndaluara në 100 vende, e bujshme ajo që po i kërkon

Ukraina ka kërkuar nga Shtetet e Bashkuara municione thërrmuese, të cilat janë të ndaluara në më shumë se 100 vende, por që Rusia vazhdon t'i përdorë me efekte shkatërruese në Ukrainë. 

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se rreziku i përdorimit të armëve bërthamore nga Moska në konfliktin në Ukrainë është ulur falë presionit ndërkombëtar ndaj Rusisë. Qendra Kombëtare e Rezistencës së Ushtrisë së Ukrainës tha se autoritetet pushtuese ruse po shkarkojnë me forcë pacientët civilë nga spitalet në pjesën e pushtuar të rajonit të Luhansk, edhe nëse ata nuk e kanë përfunduar ende trajtimin e tyre. CNN raporton duke cituar disa burime, duke nënvizuar se autoritetet amerikane nuk e kanë refuzuar përfundimisht kërkesën.

Ushtria ruse ka lëshuar mëngjesin e sotëm më shumë se një mijë raketa dhe raketa në 8 sulmet e fundit ndaj objekteve energjetike të Ukrainës. Lajmin e ka bërë të ditur për mediat vendase dhe ato të huaja presidenti i kompanisë elektrike ukrainase Ukrenergo Volodymyr Kudrytsky.

“Këto sulme përfaqësojnë goditjen më të madhe ndaj rrjetit elektrik që njerëzimi ka parë ndonjëherë. Më shumë se 1000 predha dhe raketa u qëlluan në linjat e energjisë elektrike duke shkaktuar dëme serioze në Ukrainë. Edhe pse kemi humbur 25% deri në 30% të konsumit në krahasim me periudhën e paraluftës, mungesa e kapaciteteve prodhuese të energjisë elektrike është më e madhe dhe më serioze”, tha ai. 

Nga ana tjetër, autoritetet pushtuese ruse gjithashtu  po shkarkojnë me forcë pacientët civilë nga spitalet në pjesën e pushtuar të rajonit (lindor) të Luganskut, edhe nëse nuk e kanë përfunduar ende trajtimin e tyre.