BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Përfundon numërimi i votave, kush janë 6 gratë e zgjedhura anëtare të Kryesisë së PD-së

Përfundon numërimi i votave, kush janë 6 gratë e zgjedhura
x
BREAKING NEWS

Përfundon numërimi i votave për anëtarët e Kryesisë së PD-së, cili është kandidati më i votuar (Emri)

Përfundon numërimi i votave për anëtarët e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Fushë Arrëz/ Zbardhen detaje të reja, si humbën jetën nëna me dy vajzat

Tragjedia në Fushë Arrëz/ Zbardhen detaje të reja, si
x
BREAKING NEWS

Ngjarja e rëndë/ Bien në kontakt me energjinë elektrike, vdes nëna me dy vajzat (Emrat)

Ngjarja e rëndë/ Bien në kontakt me energjinë elektrike,
x
BREAKING NEWS

Tragjedi në Fushë Arrëz/ Bie në kontakt me energjinë elektrike, vdes nëna me dy vajzat

Tragjedi në Fushë Arrëz/ Bie në kontakt me energjinë
x
BREAKING NEWS

Ndarja nga jeta e ish-Presidentit Nishani, Ambasada amerikane shpreh ngushëllimet: Kontributi i tij për PD, zhvillimin e Shqipërisë dhe marrëdhëniet SHBA-Shqipëri do të mbahen mend

Ndarja nga jeta e ish-Presidentit Nishani, Ambasada amerikane shpreh
x
BREAKING NEWS

Publikohen pamjet/ U bllokua për 12 orë në humnerë, ja momenti kur KFOR-i dhe ekipi RENEA-s shpëtojnë oficerin (Video)

Publikohen pamjet/ U bllokua për 12 orë në humnerë, ja
x

Bota

Telefonata e parë SHBA-Rusi përfundon keq, çfarë i thanë në të vërtet njëri-tjetrit Shoigu dhe Pentagoni, ja lufta e re që po përgatit Putin në Finlandë

Telefonata e parë SHBA-Rusi përfundon keq, çfarë i

Zhvillime të reja mes SHBA-së dhe Rusisë për luftën në Ukrainë. Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin foli me homologun e tij rus për herë të parë që nga pushtimi rus në Ukrainë, njoftoi Pentagoni ditën e djeshme. “Biseda, nuk pati përparim në çështjet kryesore të konfliktit. pavarësisht kërkesës së amerikanëve për armëpushim”, deklaroi një zyrtar i Pentagonit për shtyp. “Thirrja në vetvete nuk zgjidhi në mënyrë specifike ndonjë problem serioz, as nuk çoi në një ndryshim të drejtpërdrejtë në atë që rusët po bëjnë, apo çfarë thonë ata”, tha zyrtari. “Rruga diplomatike për të arritur një armëpushim në Ukrainë nuk ekziston, Putini ishte kristal i pastër”, kështu ka deklaruar përfaqësuesi tjetër për politikën e jashtme të BE-së, Josep Borrell. Me pak fjalë, Cari nuk ka ndërmend të tërhiqet në këtë moment. Dhe duke gjykuar nga rrethimi i Odessa, qendra e vërtetë e betejës ka të ngjarë të jetë atje. Putini e do qytetin. Gjithashtu ka ardhur dhe hakmarrja e Carit ndaj Finlandës. Rusia sot do të pezullojë furnizimin me energji elektrike për Helsinkin. Pentagoni, pas 84 ditëve këmbënguli që Rusia të zbatojë një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë, pasi konflikti i nisur në fund të shkurtit vazhdon të intensifikohet. Të dy folën për herë të fundit më 18 shkurt, një javë përpara se Rusia të niste pushtimin e saj në Ukrainë. Kjo telefonatë shënon fundin e një periudhe të zgjatur në të cilën udhëheqësit më të lartë ushtarakë të Rusisë refuzuan në mënyrë të përsëritur të flisnin me homologët e tyre amerikanë. Më 24 mars, sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby tha se Austin dhe kryetari i shefave të përbashkët, Gjeneral Mark Milley "kanë kërkuar dhe vazhdojnë të kërkojnë" telefonata me Shoigun dhe gjeneralin Valery Gerasimov, gjenerali më i lartë rus, por rusët deri më tani nuk pranuan të angazhoheshin”. Pas telefonatës mes Austin dhe Shoigu, Milley pritet gjithashtu të kontaktojë homologun e tij rus për të parë nëse është e mundur të planifikohet një telefonatë, thotë një zyrtar i mbrojtjes për CNN, por aktualisht nuk ka asnjë bisedë në axhendë.

Hakmarrja e Putinit ndaj Helsinkit

Rusia lë pa energji Finlandën. Kjo u njoftua nga kompania finlandeze e energjisë elektrike Fingrid, duke cituar një komunikim nga RAO Nordic Oy, dega ruse e Inter RAO, sipas të cilit eksporti i energjisë elektrike nga Rusia në Finlandë "do të pezullohet aktualisht për shkak të vështirësive në marrjen e pagesave për energjinë elektrike të shitur në treg”. Një vendim që sipas medieve italiane bie erë hakmarrjeje pas vendimit të vendit për t'u anëtarësuar në NATO. Një zgjedhje që irritoi shumë Vladimir Putinin. Por Finlanda nuk tërihet. Edhe në lidhje me pezullimin e furnizimit me energji elektrike nga Rusia, Helsinki ka bërë të ditur se nuk ka nevojë për të. Operatori i rrjetit finlandez të energjisë elektrike në fakt ka siguruar se do të mund të bëjë pa importet e energjisë nga Rusia, të pezulluara nga sot për faturat e papaguara. "Ne ishim të përgatitur për këtë dhe nuk do të jetë e vështirë. Ne mund të përballojmë pak më shumë importe nga Suedia dhe Norvegjia ," i tha AFP Timo Kaukonen , një menaxher operacionesh për operatorin Fingrid, në një fazë të tensionuar me Moskën .

Gjermania i kërkon Putinit armëpushim

Pas gjashtë javës heshtjeje kancelari gjerman Olaf Scholz dhe Putin kanë biseduar sërish në telefon. Scholz gjatë telefonatës, sipas të dhënave të tij, ka kërkuar fundin e menjëhershëm të luftës në Ukrainë: "Sa më shpejt duhet të ketë një armëpushim në Ukrainë", deklaroi politikani socialdemokrat. "Hamendësimi se atje sundojnë nazistët, është i gabuar." Scholz gjithashtu i ka tërhequr vëmendjen Putinit "për përgjegjësinë e Rusisë në gjendjen globale të ushqimeve". Një zëdhënës qeveritar shtoi, se telefonata që ka zgjatur 75 minuta është zhvilluar ditën e djeshme. Scholz i ka kërkuar presidentit rus përmirësimin e gjendjes humanitare dhe përparime në kërkim të një zgjidhjeje diplomatike të konfliktit. Putini i ka thënë më parë Scholz-it në telefon, që bisedimet e paqes bllokohen nga udhëheqja ukrainase në Kiev. Putin dhe Scholz kanë rënë dakord, që të vazhdojnë bisedimet në nivele të ndryshme për Ukrainën.