BREAKING NEWS

“Kam dyshimet e mia”, Klodiana Lala tregon me çfarë përballet policia kur shkon në Nikël: I gjen shtëpitë ‘xixë’…

“Kam dyshimet e mia”, Klodiana Lala tregon me çfarë
x
BREAKING NEWS

Vjen reagimi zyrtar nga policia për krimin e dyfishtë në Vlorë: Nipi vret xhaxhin, më pas edhe veten

Vjen reagimi zyrtar nga policia për krimin e dyfishtë në
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim: Ky është një mesazh i fuqishëm për kundërshtarët tanë. S’mund të kërkonim më shumë se kaq

Ambasadorja Kim: Ky është një mesazh i fuqishëm për
x
BREAKING NEWS

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet sekrete”/ Artan Hoxha nxjerr informacionin e rëndësishëm, flet me emra dhe zbulon ku fshihet vrasësi i Remzi Hoxhës: Krim shtetëror!

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet
x
BREAKING NEWS

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e grabitjes së biznesmenit në Krujë dhe bën paralajmërimin ‘bombë’: Do të ketë viktima!

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj Shqipërisë, hyn në fuqi menjëherë që ditën e nesërme

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj
x
BREAKING NEWS

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”, Frrok Çupi plas deklaratën ‘bombë’ për ish-kryeministrin dhe ngre alarmin për lëvizjen e fundit të Bashës

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”,
x
BREAKING NEWS

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet
x

Bota

Tension dhe kaos/ Jep dorëheqjen ministrja e këtij shteti. Zbardhet arsyeja

Tension dhe kaos/ Jep dorëheqjen ministrja e këtij shteti. Zbardhet

Ministrja e Jashtme holandeze, Sigrid Kaag, dha dorëheqjen pas akuzave të ngritura nga parlamenti për keq menaxhim të krizës së evakuimit nga Afganistani, muajin e kaluar.

Ligjvënësit miratuan një mocion në të cilin kritikonin qeverinë për dështimin në evakuimin e disa afganëve të cilët kishin mbështetur Holandën në punën e tyre dhe gjithashtu për aftësinë për të marrë sinjalet e duhura të cilat tregonin marrjen e kontrollit shumë shpejt prej talebanëve.

Dorëheqja e Kaag vjen një ditë pasi britaniku edhe homologu I saj britanik Dominic Raab , u hoq nga pozita e tij si ministër I jashtëm  pasi ishte kritikuar gjerësisht për mënyrën se si ai përballej me situatën në Afganistan.

Kaag tha se qëndron pas veprimeve të saj, por pranoi vendimin e deputetëve. Holanda arriti të evakuojë rreth 2,000 njerëz nga Afganistani në dy javët e fundit të gushtit, megjithatë la pas qidra bashkëpunëtorë. 

Kaag pranoi se Qeveria holandeze ka vepruar në bazë të “supozimeve të gabuara”, por tha se ngritja e shpejtë e talebanëve në pushtet i ka habitur të gjithë, “përfshirë edhe vetë talebanët”.

Afganët që kanë punuar me forcat ndërkombëtare gjatë 20 vjetëve të fundit, kërcënohen nga talebanët.

Më të lexuarat