BREAKING NEWS

Parashikimi i motit për 14 Gushtin, flasin ekspertët se çfarë pritet në ditët në vijim: Mund të ketë përmbytje masive. Ja zonat që rrezikohen

Parashikimi i motit për 14 Gushtin, flasin ekspertët se
x
BREAKING NEWS

Kosova në alarm/ Agjencia e Emergjencave bën paralajmërimin e fortë, ja çfarë do të ndodhë në orët në vijim

Kosova në alarm/ Agjencia e Emergjencave bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë në Fier, makina përplas për vdekje 52-vjeçarin, detajet e para

Aksident i rëndë në Fier, makina përplas për vdekje
x
BREAKING NEWS

U plagos mbrëmjen e sotme në Kuçovë, Admir Bejo niset me urgjencë drejt Tiranës

U plagos mbrëmjen e sotme në Kuçovë, Admir Bejo niset me
x
BREAKING NEWS

U plagos sot me armë zjarri në Kuçovë, kush është Admir Bejo? Dyshohet për hakmarrje të një tentative vrasje në 2007

U plagos sot me armë zjarri në Kuçovë, kush
x
BREAKING NEWS

45-vjeçari gjendet i plagosur me armë zjarri në Kuçovë, çfarë thotë policia

45-vjeçari gjendet i plagosur me armë zjarri në
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në Pogradec, dyshohet se...

E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në Pogradec,
x
BREAKING NEWS

Emri/ Plagosja me armë zjarri në Kuçovë, zbardhen detaje të reja

Emri/ Plagosja me armë zjarri në Kuçovë, zbardhen detaje
x

Bota

Tension i lartë në Baltik, orët vendimtare që mund të parandalojnë një “Luftë të Tretë Botërore”, ja 3 shtetet ku mund të shpërthejë një konflikt i armatosur

Tension i lartë në Baltik, orët vendimtare që mund të

Bllokada e Kaliningradit vazhdon të jetë një qendër nervore e marrëdhënieve tashmë të komprometuara midis Rusisë dhe Perëndimit. Enklava ruse midis Polonisë dhe Lituanisë, posta e Moskës në Baltik, i është nënshtruar një bllokadë të rreth gjysmës së mallrave të saj përmes Lituanisë që nga 18 qershori, gjë që ka provokuar zemërimin e Kremlinit. Qeveria lituaneze shpjegoi se është zbatimi i legjislacionit evropian për sanksionet e vendosura ndaj Federatës Ruse për sulmin ndaj Ukrainës. Por rreziku i një përshkallëzimi ushtarak, me një plan rus për të shmangur lënien e rajonit në mëshirën e embargos, nuk është një skenar që duhet konsideruar plotësisht i parealizueshëm. Dhe kjo është arsyeja pse ditët e fundit, siç shpjegoi Reuters, nga Brukseli kanë ardhur shenja të një negocimi me Lituaninë (dhe me ndihmën e Gjermanisë) për të parandaluar që bllokada të bëhet e paqëndrueshme, duke e thithur rajonin në një konflikt të ri.

Kërcënon Moska

Orët e fundit kanë mbërritur sinjale shumë të qarta nga Kaliningrad dhe Moska. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, gjatë konferencës së tij të fundit për shtyp shpjegoi se qeveria ruse i beson “logjikës së shëndoshë” duke u përgatitur gjithashtu “për skenarin më të keq”. Dera e dialogut është e hapur, thonë ata, por, siç njoftoi guvernatori i rajonit, Anton Alikhanov, ekziston mundësia e një “përgjigjeje ekstreme” ekonomike . “Të shohim kush është më i fortë. Diçka më thotë se do të jemi më të fortë”, tha Alikhanov. Prandaj synimi është të arrihet një kompromis në këto orë për të shmangur zgjedhjet drastike. Zëvendëspresidenti i Këshillit të Sigurimit rus, Dmitry Medvedev, i cili foli javën e kaluar për bllokadën e Kaliningradit, duke folur për “një krizë të plotë” dhe një “kërcënim për vendin” për të cilin “kryesisht në fushën ekonomike” . Ish-presidenti kishte kërcënuar gjithashtu Lituaninë të “ndërpresë oksigjenin” në shenjë hakmarrjeje për atë që ndodh me embargon e pjesshme të mallrave në rajonin e Baltikut. Kryetari i Komitetit të Çështjeve Ndërkombëtare të Dumës, Leonid Slutsky, kishte folur për një ndërprerje të mundshme të furnizimit me energji elektrike. Në orët pas shpalljes së bllokadës së pjesshme të trafikut tregtar, u fol për një shkëputje të Rusisë nga sistemi Brell, ai që lidh Moskën me rrjetet elektrike të shteteve baltike. Të rëndësishme ishin edhe fjalët e Nikolai Patrushev, sekretarit të Këshillit të Sigurimit dhe një nga “skifterët” më të fuqishëm në rrethin e pushtetit rus, i cili kishte premtuar menjëherë pas bllokimit të përgjigjeve me "një ndikim të rëndë negativ në popullatën lituaneze".

Vendet e rrezikuara

Kontaktet mes palëve vazhdojnë, por Moska duket e gatshme të ngrejë shiritin për të arritur një kompromis sa më shpejt të jetë e mundur për zhbllokimin e trafikut tregtar. Një e dhënë ka ardhur në këto orë edhe nga vetë Guvernatori Alikhanov, i cili i tha të përditshmes ruse Vedomosti se i kishte paraqitur qeverisë dhe Kremlinit një draft propozimesh për t'iu përgjigjur kësaj bllokade me “masa të llojeve të ndryshme”. Asnjë tregues specifik për përmbajtjen e dokumentit, por Alikhanov foli për zhvillime “shumë kritike për Lituaninë”. Prandaj, hipoteza më e mundshme është se Moska dëshiron të përqendrohet ndërkohë në Vilnius, i konsideruar si qeveria e vërtetë armiqësore, duke kufizuar jo vetëm fushën e hakmarrjes, por edhe çdo bllokadë evropiane. Megjithatë, për momentin është e pamundur të sigurohet që çdo vendim i marrë në Kremlin nuk do të ketë pasoja në pjesën tjetër të Kontinentit të Vjetër dhe në veçanti në Bashkimin Evropian. Dhe nuk është e sigurt që në rast të mbajtjes së bllokadës, Rusia nuk do t'i shtrijë masat në fronte të tjera. Gjithçka do të varet nga negociatat e këtyre orëve mes Moskës, Brukselit, Vilniusit dhe Berlinit. Vendet baltike, pra jo vetëm Lituania, por edhe Estonia dhe Letonia, mund të jenë viktimat e para të një mase më të gjerë, siç konfirmohet nga kërcënimi i Medvedev. Por shumë vëzhgues dhe strategë janë gjithashtu të shqetësuar për bashkëshoqërimin e kësaj krize të Kaliningradit me mbylljen e mirëmbajtjes së gazsjellësit Nord Stream , ai që lidh fushat ruse me Gjermaninë.