BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Bota

Tensionet arrijnë kulmin! "Do e nisim nga Lituania”/ Rusia shton kërcënimet: Do tërheqim njohjen e pavarësisë së...

Tensionet arrijnë kulmin! "Do e nisim nga Lituania”/ Rusia shton

Teksa vijon bombardimet mbi Ukrainën, Rusia vijon të kërcënojë shtetet perëndimore, dhe mbi të gjitha fqinjët e saj. Së fundmi nga Moska është ngritur alarmi, se Kremlini mund të rrëzojë një rezolutë që njeh pavarësinë e Ukrainës, Lituanisë dhe të Estonisë.

Lajmi është publikuar nga media serbe “B92”, e cila shkruan se “Rusia do e nisë luftën e saj nga Lituania”.

Kështu, deputeti Yevgeny Fyodorov ka propozuar Dumën e Shtetit  miratimin e një projektligji për anulimin e rezolutës së Këshillit Shtetëror të BRSS (Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike) “për njohjen e pavarësisë së Lituanisë”, me argumentin se kjo rezolutë është miratuar nga organe antikushtetuese, në kundërshtim me disa nene të BRSS-së.

“Ne sapo kemi filluar nga Lituania dhe është e qartë pse - Lituania është më e rrezikshme për Rusinë për sa i përket situatës në rajonin e Kaliningradit dhe konfrontimit me NATO-n dhe Shtetet e Bashkuara. Kjo është arsyeja pse Lituania tani është më e rëndësishme, por kjo nuk do të thotë se do të ndalemi me kaq”, citohet të jetë shprehur Fyodorov.

Sipas tij, në situatën me Lituaninë, më së miri shihet shkelja e Ligjit të BRSS "për procedurën e zgjidhjes së çështjeve që lidhen me daljen e republikës federale nga BRSS".

Konkretisht, për Vilnius, Klaipeda dhe termocentralin bërthamor Ignalina, ligji parashikon një procedurë të veçantë për daljen nga Bashkimi Sovjetik, shpjegon Fyodorov. Sipas tij, pas Lituanisë, një zhvillim i ngjashëm është i mundur për Estoninë dhe Ukrainën.

 "Ka një sërë argumentesh pse Lituania duhet të jetë e para në këtë listë. Pasi të përpunohet mekanizmi, ne do ta zbatojmë në territoret e tjera të NATO-s dhe jo vetëm NATO-s. Ukraina, për shembull, u largua ilegalisht nga BRSS”- u shpreh ai.

Në të njëjtën kohë, ai shtoi se qëllimi i veprimeve të tilla është eliminimi i kërcënimeve që vijnë nga vendet e përmendura post-sovjetike, ndërsa njohja e pavarësisë së ish-republikave sovjetike që ndjekin politika paqësore nuk do të rishikohet.

Lituania është një vend anëtar i NATO-s dhe në rast të një sulmi ushtarak nga Rusia , konflikti do të kthehej në botëror.

Më të lexuarat