Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tensionet e BREXIT, kryeministrja Theresa May jep dorëheqjen dhe shpërthen në lot: Bëra çfarë munda…

Postuar: 24/05/2019 - 11:23

Pak minuta më parë kryeministrja Britanike Theresa May ka dhënë dorëheqjen.

Dorëheqja e May-t lidhet me krizën që ka përfshirë Britaninë e Madhe pas vendimit për të dalë nga BE.

Ajo kërkoi disa ditë më parë nga Parlamenti të drejtën për të zhvilluar një referendum të dytë për të dalë ose jo nga BE.

“Edhe pas përpjekjeve të mia të shumta janë shumë e zhgënjyer dhe thjesht dua që të qetësohem,’ tha kryeministrja e cila u largua direkt pa iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve. 

Dorëheqja e kryeministres vjen në një kohën kur plani i saj për Brexit nuk gjeti mbështetjen e deputetëve britanikë dhe shumë nga ministrat ishin kundër politikës të Theresa May. Tashmë, ai që pritet të jetë kandidati i parë për vendin e kryeministrit është Nigel Farage, lideri i idesë se Brexit dhe pjesë e parlamentit europjanë që nga viti i 1999.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/09/2019 - 17:30

Frikë në rajonin e Friulit në Itali. Një tërmet me magnitudë 3,8 ballë ka lëkundur tokën mesditën e sotme.

Postuar: 22/09/2019 - 14:30

Kryebashkiaku i Casale di Scodosia, një qytet i vogël në provincën e Padova, Stefano Farinazzo ës

Postuar: 22/09/2019 - 08:33

Është thelluar dje konfrontimi mes Iranit nga njëra anë dhe SHBA e Arabisë Saudite nga ana tjetër

Postuar: 21/09/2019 - 21:53

Një autobus që transportonte turistë kinezë është aksidentuar në shtetin amerikan të Utah, ku m

Postuar: 21/09/2019 - 21:52

Lideri i Ligas, Matteo Salvini deklaroi dje se presidenti Italian duhet të zgjidhet drejtpërdre

Postuar: 21/09/2019 - 20:37

Agjencia e fëmijëve në OKB,  UNICEF tha dje se 29 milionë bebe kanë lindur vitin që shkoi

Postuar: 21/09/2019 - 19:54

Dy njerëz u vranë dhe tetë të tjerë u plagosën sot kur një person hapi zjarr pranë një bari në