BREAKING NEWS

KLSH zbarkon në institucionet e dy qyteteve të rëndësishme të vendit/ Kallëzohen 7 funksionarë publikë në Prokurori. Kush janë zyrtarët e lartë dhe akuzat që rëndojnë mbi to

KLSH zbarkon në institucionet e dy qyteteve të rëndësishme
x

Bota

“Tensionet SHBA-Kinë, rrezikojnë të gllabërojnë gjithë botën”/ Diplomati i lartë amerikan lëshon alarmin dhe tregon situatën e përshkallëzuar: Ky është problemi më i madh, vijnë si pasojë e...

“Tensionet SHBA-Kinë, rrezikojnë të gllabërojnë

Tensionet mes dy shteteve të fuqishme, Kinës dhe SHBA-së vazhdojnë të përshkallëzohen. Një deklaratë të fortë ka bë ish diplomati amerikan, Henry Kissinger, ku ka thënë se tensionet SHBA-Kinë kërcënojnë të gllabërojnë të gjithë botën dhe mund të çojnë në një përplasje të ngjashme me Armagedonin midis dy gjigandëve ushtarakë dhe teknologjikë.

Sipas Guardian, ish-sekretari amerikan i shtetit 97-vjeçar, i cili si këshilltar i presidentit Richard Nixon krijoi shkrirjen e marrëdhënieve midis Uashingtonit dhe Pekinit në 1971, tha se përzierja e fuqive ekonomike, ushtarake dhe teknologjike të dy superfuqive mbartin më shumë rreziqe sesa luftë e ftohtë me Bashkimin Sovjetik.

”Sforcimet me Kinën janë problemi më i madh për Amerikën, problemi më i madh për botën.Sepse nëse nuk mund ta zgjidhim atë, atëherë rreziku është që në të gjithë botën do të zhvillohet një lloj lufte e ftohtë midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara.”– tha Kissinger për Forumin Global të Sedona të Institutit McCain.

Kissinger tha se ndërsa armët bërthamore ishin tashmë mjaft të mëdha për të dëmtuar të gjithë globin gjatë luftës së ftohtë, përparimet në teknologjinë bërthamore dhe inteligjencën artificiale, ku Kina dhe SHBA janë të dy udhëheqës, kanë shumëfishuar kërcënimin e ditës së fundit të botës.

“Për herë të parë në historinë njerëzore, njerëzimi ka aftësinë të shuhet në një periudhë të caktuar kohe. Ne kemi zhvilluar teknologjinë e një fuqie që është përtej asaj që dikush imagjinon edhe 70 vjet më parë. Dhe tani, çështjes bërthamore i shtohet çështja e teknologjisë së lartë, e cila në fushën e inteligjencës artificiale, në thelb të saj bazohet në faktin se njeriu bëhet partner i makinerive dhe se makineritë mund të zhvillojnë gjykimin e tyre.”– tha ai.

Kissinger tha se politika e SHBA ndaj Kinës duhet të marrë një qasje të dyfishtë: të qëndrojë e vendosur mbi parimet e SHBA për të kërkuar respektin e Kinës, duke mbajtur një dialog të vazhdueshëm dhe duke gjetur fusha të bashkëpunimit.

Duke folur në një udhëtim në komandën Paqësor të SHBA me bazë në Hawai, Austin bëri thirrje për shfrytëzimin e përparimeve teknologjike dhe integrimin më të mirë të operacioneve ushtarake globalisht për të “kuptuar më shpejt, për të vendosur më shpejt dhe për të vepruar më shpejt”.