BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Tensionohet situata në Paqësor, Kina nis provat për marrjen e Tajvanit, “pushton” qiejt e ishullit me avionë bërthamorë

Tensionohet situata në Paqësor, Kina nis provat për marrjen e

Kina e ka deklaruar jo pak herë se pushtimi i Tajvanit, është një nga prioritetet kryesore, ndonëse shpesh duket se ecën me strategjinë “tërhiq mos e këput”. Rasti i fundit, sidoqoftë, është totalisht e kundërta. Së fundmi, Tajvani aktivizoi sistemet e tij të mbrojtjes të enjten pasi raportoi se 37 avionë ushtarakë kinezë fluturuan në zonën e mbrojtjes ajrore të ishullit, disa prej të cilëve më pas fluturuan në Paqësorin perëndimor, në inkursionin më të fundit ajror masiv të Pekinit. Ministria e mbrojtjes e Tajvanit tha se nga ora 5 e mëngjesit ajo kishte zbuluar avionë të forcave ajrore kineze, duke përfshirë luftëtarët J-11 dhe J-16, si dhe bombardues H-6 me aftësi bërthamore, që fluturonin në cepin jugperëndimor të saj, zona e identifikimit të mbrojtjes ajrore, ose ADIZ. ADIZ është një zonë më e gjerë që Tajvani monitoron dhe patrullon për t'u dhënë forcave të tij më shumë kohë për t'iu përgjigjur kërcënimeve. Disa nga avionët kinezë fluturuan në juglindje të Tajvanit dhe kaluan në Paqësorin perëndimor për të kryer "stërvitje mbikqyrjeje ajrore dhe navigacion në distanca të gjata", tha ministria në një deklaratë. Kina, e cila e sheh Tajvanin e qeverisur në mënyrë demokratike si territorin e saj, gjatë tre viteve të fundit ka fluturuar rregullisht forcat e saj ajrore në qiejt afër ishullit, por jo në hapësirën ajrore territoriale të Tajvanit, ndaj ky zhvillim ngriti alarmin. Sakaq, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë deklaruar se do të vazhdojnë të armatosin ishullin, një “çështje e nxehtë” në lidhjet kino-amerikane. Në prill, Kina zhvilloi manovra luftarake rreth Tajvanit pas një udhëtimi në SHBA të Presidentes së vendit Tsai Ing-wen.