BREAKING NEWS

"E shqetësuar për financimet ruse në Ballkan", senatorja amerikane: Shqipëria duhet të vendosë vetë

"E shqetësuar për financimet ruse në Ballkan",
x
BREAKING NEWS

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund "makthi" rus, Von der Leyen jep lajmin fantastik

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund
x
BREAKING NEWS

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë zbulon se çfarë po ndodh në vend

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë
x
BREAKING NEWS

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin paralajmërimin, zbulojnë planet e Putinit për Ballkanin

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet nafta, benzina dhe gazi

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet
x
BREAKING NEWS

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha “syri” i Moskës në Tiranë, ja kush është oligarku rus që ka shpërndarë para në Shqipëri dhe ka bashkëpunuar me kreun e “Foltores”

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të përjashtohen nga politika, kreu i “Foltores” nis kërcënimet ndaj deputetëve të PD që kanë paralajmëruar votimin e nismës së dekomunistizimit

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x

Bota

Tensionohet situata në Tajvan, Kina rrethon ishullin me dhjetë anije dhe 45 avionë

Tensionohet situata në Tajvan, Kina rrethon ishullin me dhjetë anije

Situata në brigjet e Tajvanit po bëhet gjithnjë e më e ndërlikuar: Kina duket se është serioze dhe kështu vendos të zgjasë më tej stërvitjet ushtarake, që po zhvillohen që nga e enjtja e 4 gushtit rreth ishullit.

Në fakt, tensionet janë shtuar pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi në Taipei. Ky intensifikim i operacioneve u bë i ditur nga Komanda për Teatrin Lindor të Ushtrisë Popullore Çlirimtare Kineze, e cila megjithatë nuk përcaktoi një datë për përfundimin e manovrave.

Udhëheqësit ushtarakë të Republikës Popullore u kufizuan në specifikimin se qëllimi i stërvitjeve është përgatitja e operacioneve të "mbrojtjes së përbashkët" dhe "bllokadës së përbashkët" në ishull. Ndërkohë, Ministria e Mbrojtjes e Taipeit ka njoftuar se rreth ishullit të Tajvanit janë zbuluar 45 avionë kinezë dhe dhjetë anije.  Dhe kjo nuk është e gjitha. Ministria raporton gjithashtu se 16 avionë luftarakë kanë "fluturuar mbi pjesën lindore të vijës së mesme të ngushticës së Tajvanit", të cilën Pekini zakonisht e respekton, edhe nëse nuk e njeh atë.

Ndërkohë, presidenti amerikan Joe Biden tha se ai nuk ishte i shqetësuar për presionin ushtarak kinez ndaj Tajvanit. Megjithatë, duhet theksuar se komenti i tij erdhi pak para njoftimit të Pekinit. Sipas kreut të Shtëpisë së Bardhë, në çdo rast, Kina nuk do të shkojë më tej.