BREAKING NEWS

Robert Papa zbulon gafën e madhe që Yuri Kim bëri në festën e pavarësisë së Amerikës: Është e turpshme

Robert Papa zbulon gafën e madhe që Yuri Kim bëri në
x
BREAKING NEWS

“Sot një ëndërr e madhe mu bë realitet”, Kreshnik Spahiu jep lajmin e madh: Faleminderit Zot

“Sot një ëndërr e madhe mu bë realitet”,
x
BREAKING NEWS

Vijojnë shifrat e larta në vend, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa infektime dhe humbje jete janë shënuar në 24 orët e fundit nga COVID

Vijojnë shifrat e larta në vend, Ministria e
x
BREAKING NEWS

“Pushtimi” i Shqipërisë nga i nxehti afrikan, moti bën kthesën e madhe javën e ardhshme, ja çfarë pritet të ndodhë

“Pushtimi” i Shqipërisë nga i nxehti afrikan, moti
x
BREAKING NEWS

A do të ndodhë ribashkimi Meta-Berisha? Gazetari Robert Papa bën deklaratën e fortë për dy politikanët

A do të ndodhë ribashkimi Meta-Berisha? Gazetari Robert Papa bën
x
BREAKING NEWS

Temperaturat përvëluese nuk do të zgjasin shumë, moti bën kthesën e papritur, ja çfarë na pret javën e ardhshme

Temperaturat përvëluese nuk do të zgjasin shumë, moti
x
BREAKING NEWS

“Mos na prekni...",aleati i Putinit kërcënon me hakmarrje Perëndimin: Do ta merrni përgjigjen në vetëm një sekondë!

“Mos na prekni...",aleati i Putinit kërcënon me hakmarrje
x
BREAKING NEWS

“U mbars mali dhe polli një mi”/ Ilir Demaliaj ngre alarmin dhe zbulon prapaskenat e protestës së 7 korrikut: Rama nuk do të ishte i qetë nëse...

“U mbars mali dhe polli një mi”/ Ilir Demaliaj ngre alarmin dhe
x

Bota

Tensionohet situata/ Polonia merr vendimin drastik ndaj Rusisë. Zbardhen detajet

Tensionohet situata/ Polonia merr vendimin drastik ndaj Rusisë. Zbardhen

Ministrja e klimës së Polonisë, Anna Moskwa, ka thënë se vendi i saj ka vendosur të përfundojë një marrëveshje ndërqeveritare me Rusinë në lidhje me tubacionin e gazit Yamal, raporton Sky News.

Në një deklaratë në Twitter, Moskwa tha: “Polonia denoncon marrëveshjen ndërqeveritare të gazit të vitit 1993 në lidhje me Yamal”.

“Agresioni rus kundër Ukrainës ka konfirmuar saktësinë e vendosmërisë së qeverisë polake për t’u bërë plotësisht e pavarur nga gazi rus. Ne e dinim gjithmonë se Gazprom nuk ishte një partner i besueshëm.”

Muajin e kaluar, Rusia pezulloi dërgesat e gazit përmes tubacionit Yamal-Europe drejt Polonisë dhe Bullgarisë.

Gazprom, gjiganti rus i gazit, i tha kompanisë shtetërore polake të gazit, PGNiG, se gazi do të ndalonte rrjedhjen.

Ai i tha gjithashtu Bulgargaz, kompanisë shtetërore bullgare të gazit, se do të ndalonte furnizimet me gaz.

Të dy vendet kishin qenë të varura shumë nga gazi rus, por masa erdhi pasi vendet evropiane ranë dakord të ndalonin pagesën për furnizimet në rubla, si pjesë e sanksioneve kundër Moskës.