BREAKING NEWS

Artan Hoxha: Laert Haxhiu u kap pak ditë pasi hyri në Greqi nga Shqipëria, ishte pajisur me dokumente greke

Artan Hoxha: Laert Haxhiu u kap pak ditë pasi hyri në Greqi nga
x
BREAKING NEWS

"Arjan Ndojin e përmendi zv.kryeministri si të lidhur me bandat"/ Artan Hoxha zbardh prapaskenat e atentatit të bujshëm

"Arjan Ndojin e përmendi zv.kryeministri si të lidhur me
x
BREAKING NEWS

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i gazetares

Fredi Beleri padit Artan Hoxhën dhe Klodiana Lalën? Ja reagimi i
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela zbulon qëllimin kryesor të Vuçiç, ja gabimi foshnjërak për situatën e tensionuar në Veri

Spartak Ngjela zbulon qëllimin kryesor të Vuçiç, ja
x
BREAKING NEWS

Çfarë po i bën Albini Kosovës? Plas keq në emision, Bushati ‘përplaset’ me politikanin e njohur kosovar

Çfarë po i bën Albini Kosovës? Plas keq në emision,
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Borrell dhe paralajmëron palët: Kemi 3 kërkesa të qarta! Dështimi do sjellë pasoja të rënda

Tensionet në Veri të Kosovës, reagon Borrell dhe
x
BREAKING NEWS

A keni kontaktuar me Kurtin? Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut habit me përgjigjen

A keni kontaktuar me Kurtin? Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut
x
BREAKING NEWS

Mentor Kikia flet për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit, ja çfarë do të ndodhë me kandidatët e bashkive që janë shpallur fitues nga votat e burgut

Mentor Kikia flet për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit, ja
x

Bota

Tentativë për të “zmbrapsur” Rusinë, Macron dhe Von der Leyen bëjnë lëvizjen e papritur

Tentativë për të “zmbrapsur” Rusinë, Macron dhe

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula uon der Leyen do të udhëtojë në Kinë me presidentin francez Emmanuel Macron në javën e parë të prillit.

Nga Parisi, presidenti francez kujtoi se ai është “i përkushtuar për të koordinuar dhe shprehur një zë evropian” kundër Rusisë dhe luftës në Ukrainë.

“Ne duhet të përpiqemi sa më shumë që të jetë e mundur të angazhojmë Kinën në anën tonë në mënyrë që të ushtrojmë presion mbi Rusinë që të përmbahet në mënyrë të sigurt nga përdorimi i armëve kimike ose bërthamore dhe të ndalojë konfliktin, të kthehet në tryezën e bisedimeve dhe të arrijë respektimin e ligjit ndërkombëtar, integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës”, sqaroi ai.

Ursula von der Leyen pritet të mbajë një fjalim të enjten në Bruksel mbi marrëdhëniet BE-Kinë.

Gjatë diskutimeve të tyre të vjeshtës mbi këtë çështje, liderët evropianë dukej se donin të gjenin rrugën e tyre drejt Kinës, pa u rreshtuar me SHBA-në dhe pa u zhvendosur në një logjikë “konfrontimi sistematik”.