BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Bota

“Tërmet” në Gjermani, qyteti i rëndësishëm mund të bëhet një bastion i krahut të djathtë, ja çfarë pritet pas zgjedhjeve

“Tërmet” në Gjermani, qyteti i rëndësishëm

Partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) ka një shans të mirë për të fituar mandatin e saj të parë për kryetar bashkie në qytetin më të madh qendror gjerman, Nordhausen. Pothuajse 37,000 votues kanë në dorë rezultatin e raundit të dytë të zgjedhjeve në qytetin industrial dhe universitar të Tiringia. Kandidati i AfD-së, biznesmeni 61-vjeçar Joerg Prophet , gëzon një pozicion të mirë pas raundit të parë, ku fitoi 42.1 përqind të votave dy javë më parë. Prophet po konkurron kundër kryetarit aktual të bashkisë, të pavarur Kai Buchmann, i cili mori 23.7 për qind të votave në raundin e parë. Që nga fundi i qershorit, Alternativa për Gjermaninë ka fituar një zgjedhje qarku në Turingi dhe zgjedhjet për kryetarin e qytetit të vogël të Raguhn-JeBnitz me më pak se 9,000 banorë në Saksoni-Anhalt. Zgjedhjet e para u mbajtën në distriktin Sonneberg në jug të Turingisë, ku politikani i AfD Robert Sesselmann u zgjodh si menaxheri i parë i qarkut të AfD. Zgjedhja e tij ngjalli debat dhe shqetësim në të gjithë vendin. Zyra Federale për Mbrojtjen e Kushtetutës e konsideron AfD-në në Turingi dhe liderin e saj Bjoern Hoecke si ekstremistë të ekstremit të djathtë dhe i monitoron ata. Nordhausen është kryeqyteti i distriktit me të njëjtin emër në veri të Turingisë dhe ka rreth 42,000 banorë. Ish-kryebashkiaku Buchmann ka frikë se nëse kandidati i AfD fiton, Nordhausen mund të humbasë imazhin e tij si një qytet i hapur dhe liberal. Ajo është shtëpia e një universiteti me shumë studentë nga vende të tjera dhe integrimi i refugjatëve deri më tani ka qenë i suksesshëm. Sakaq, dega e AfD-së klasifikohet si jashtëzakonisht ekstreme, edhe brenda vetë partisë.