BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që ndaloi dhunimin e Gert Shehut

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që
x
BREAKING NEWS

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më ftojnë sot si drejtues në polici nuk pranoj. Ja arsyeja e fortë

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime të forta: Gerti Shehu mund të jetë i rekrutuar nga shërbime inteligjence

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i menjëhershëm i policisë

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh detaje të forta dhe zbulon lëvizjet e fundit të prokurorisë

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e Berishës për agresorin

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e
x
BREAKING NEWS

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër autoritetet: Hetimi për sulmin ndaj Berishës duhet të niste më shpejt, policia duhet të...

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i fuqishëm në Mitrovicë, dyshohet se...

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i
x

Bota

“Tërmet” në Rusi, ja si Vladimir Putin po fut nën rrotat e trenit krahun e tij të djathtë, pritet ta bëjë kokë turku për humbjen e ushtrisë ruse në Ukrainë

“Tërmet” në Rusi, ja si Vladimir Putin po fut nën

Ndërsa kundërofensiva ukrainase përparon, ka gjithnjë e më shumë përplasje të forta brenda Kremlinit. Sipas shkrimit të Institutit për Studimin e Luftës (ISË) dhe disa mediave të pavarura ruse si Medusa dhe Korespondent, në kryesinë ushtarako-politike ka grindje dhe tensione, të cilat disa analistë të informuar pretendojnë se mund të rezultojnë edhe në shkarkimin e ministrit të Mbrojtjes Sergei Shoigut. Mediat kanë zbuluar prapaskena secrete se, në një takim pati fyerje dhe sharje të ndërsjella midis Ministrit të Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe kreut të ushtrisë private ruse, Wagner Yevgeny Prigozhin.

Shoigu i rrezikuar

Publiku tashmë po krijon një perceptim se dështimet e fundit në fushën e betejës, rënia e Limanit dhe afrimi në Kherson dhe mobilizimi kaotik dhe i çorganizuar janë pikërisht faji i Shoigut dhe gjeneralëve, pra Ministrisë ruse të Mbrojtjes. Disa analistë besojnë se Shoigu do të shkarkohet, por më shumë si rrufepritës i Putinit, që humbjet e deritanishme të mos lidhen me të, ndonëse dihet se ai personalisht ka marrë disa vendime operativo-taktike ushtarake, duke shpërfillur këshillat e gjeneralit

Prapaskenat Shoigu është padyshim nën sulm në mënyrë që të mos jetë Putin. Supozohet se ditët e Shoigut janë të numëruara dhe është vetëm çështje kohe që ai të bëhet “kokë turku”. Kështu, për të përmirësuar imazhin e tij dhe për të rritur barrën mbi Shoigu, Putin bëri “korrigjime” në vendimet e mobilizimit, veçanërisht në lidhje me ftesën e studentëve, dhe tani mediat po thonë se “Putini po vendos rregull” në kaosin e mobilizimit, i cili edhe mediat pro regjimit nuk mund të fshihen më. Duhet pranuar se kjo nuk është “liri e gazetarisë”, por për të llogaritur dhe hedhur fajin për situatën e keqe në vijën e parë. Dhe gjenerali Andrej Kartapolov, kreu i Komitetit të Mbrojtjes të Dumës, sulmon Ministrinë e Mbrojtjes dhe thotë se “më në fund në raportet e tyre ata fillojnë të flasin për situatën reale në terren dhe jo të zbukurojnë situatën për të qetësuar publikun. Ndër kritikët më të mëdhenj të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të Përgjithshëm, Sergei Shoigu dhe Valery Gerasimov , dallohen anëtarët e “partisë së luftës”, çeçeni Ramzan Kadyrov dhe themeluesi dhe kreu i Wagner (të cilin ai së fundmi, pas një kohe të gjatë, pranoi) Yevgeny Prigozhin. Putin së fundmi e promovoi Kadyrovin në gradën e gjeneral-lejtnant dhe zëdhënësi i tij, Dmitry Peskov, vlerësoi kontributin e Prigozhin në Ukrainë, duke thënë se ai “po bënte më të mirën brenda mundësive të tij”. Sipas Meduza-s, Putini u mbajt në anën e Kadyrov dhe Prigozhin në atë konflikt.

Zyrtari rus: Shoigu duhet të qëllojë veten nga turpi

Dënimi është i rëndë. Nga ato që mund të ndryshojnë rrjedhën e historisë dhe të luftës së vazhdueshme në Ukrainë. Një zyrtar i instaluar nga Rusia në Ukrainë sugjeroi që ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, duhet të konsiderojë kryerjen e vetëvrasjes nga turpi për humbjet e Ukrainës. Pas më shumë se shtatë muaj lufte, qëllimet e Rusisë nuk janë arritur ende pasi forcat ruse kanë pësuar një sërë humbjesh në terren, duke e detyruar Putinin të shpallë mobilizimin. Në një video-mesazh katërminutësh, Kirill Stremousov, nënkryetari i rajonit të aneksuar Kherson, kritikoi publikisht “gjeneralët dhe ministrat” e Moskës për moskuptimin e problemeve në front. Kjo është një tjetër çarje në frontin rus. Një qëndrim që tregon gjithë brishtësinë e ushtrisë së Carit përballë avancimit ukrainas. Ditë pas dite, ushtria e Kievit gërryen pjesë të territorit të pushtuar nga rusët dhe tani ushtarët e Putinit ndjehen gjithnjë e më shumë të rrethuar nga forcat ukrainase që nuk japin afat në fushën e betejës. Me pak fjalë, lufta mund të ketë rezultate krejtësisht të paparashikueshme dhe fati i Shoigut tani mund të vuloset.