BREAKING NEWS

Ndryshojnë masat anticovid! Zbulohet vendimi më i ri i Komitetit të Ekspertëve: Duke nisur nga nesër do të...

Ndryshojnë masat anticovid! Zbulohet vendimi më i ri i Komitetit
x

Bota

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 8.1 trondit Zelandën e Re, Shërbimi Gjeologjik i SHBA jep paralajmërim për tsunam

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 8.1 trondit Zelandën e  Re,

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8.1 Rihter goditi Ishujt Kermandek, në verilindje të Zelandës së Re.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA (USGS), tërmeti, me epiqendër në det, ndodhi në një thellësi prej 19.4 kilometrash. Mediat e huaja shkruajnë se alarmi është ngritur për tsunam.

Një tërmet i mëparshëm me magnitudë 7.4 tronditi rajonin dhe u pasua nga një alarm për tsunam.

Një tërmet më i hershëm me madhësi 7.2 tronditi rajonin në lindje të ishullit të Veriut. Edhe në këtë rast, u dha një alarm për tsunam.

“Ne presim që zonat bregdetare të Zelandës së Re të përjetojnë rryma të forta dhe jashtëzakonisht të forta dhe ngritje të paparashikueshme të nivelit të detit“, tha Agjencia Kombëtare e Menaxhimit të Emergjencave pas tërmetit të Ishujve Kermandek.