BREAKING NEWS

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ja çfarë ndodhi sot me gjyqin ndaj Arbër Paplekajt

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ja çfarë ndodhi sot me gjyqin ndaj
x
BREAKING NEWS

“I mori për Visin”, zbardhen detaje të reja nga vjedhja e targave që fundosën ushtarin e Martinaj

“I mori për Visin”, zbardhen detaje të reja nga vjedhja e
x
BREAKING NEWS

Draft-propozimi i Shqipërisë për Asociacion, vjen reagimi i menjëhershëm nga BE

Draft-propozimi i Shqipërisë për Asociacion, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

“Diplomacia është kthyer në vend qokash”/ Deputeti i PD-së ja ‘plas’ në sy kandidates për ambasadore në Izrael: Nuk ju shoh për këtë post, Cv-ja juaj...

“Diplomacia është kthyer në vend qokash”/ Deputeti i
x
BREAKING NEWS

Ndihmoi në atentatin në lokalin e Fatjon Muratit, Gjykata jep vendimin për ushtarin e Vis Martinajt

Ndihmoi në atentatin në lokalin e Fatjon Muratit, Gjykata jep vendimin
x
BREAKING NEWS

Dalin në dritë detaje të reja nga grabitja e banesës së gjyqtares, zbardhet denoncimi i bashkëshortit të saj: Ishim në punë kur...

Dalin në dritë detaje të reja nga grabitja e banesës së
x
BREAKING NEWS

A mund të vazhdohet pas çdo humbje, me argumentin na vodhën zgjedhjet? Gazetarja e njohur ‘zë ngushtë’ Berishën, ja reagimi i tij

A mund të vazhdohet pas çdo humbje, me argumentin na vodhën
x
BREAKING NEWS

SPAK e burgosi, Vangjush Dako përfundon në të njëjtën qeli me...

SPAK e burgosi, Vangjush Dako përfundon në të njëjtën
x

Bota

Tërmeti i tmerrshëm në Turqi, eksperti hedh dyshime të forta: E habitshme sesi disa ndërtesa janë të padëmtuara, ndërsa të tjerat janë kthyer në rrënoja

Tërmeti i tmerrshëm në Turqi, eksperti hedh dyshime të

Korrespondenti shkencor, Thomas Moore, është shprehur se i duket e habitshme sesi disa ndërtesa në Turqi janë të padëmtuara nga tërmeti, ndërsa të tjerat janë kthyer në rrënoja.

Sipas mediave të huaja, ai thotë se shembjet e ndodhura tregojnë se ndërtimet në fjalë kanë qenë të dobëta dhe sipas tij, nëse muret nuk janë të fiksuara siç duhet në dysheme dhe tavane, ndërtesa bie si një “shtëpi prej letrash” kur toka dridhet.

Sipas ekspertit, nuk ka gjasa që shumë njerëz të mbijetojnë në “një ndërtesë të mbushur me petulla”, kështu që sipas tij, numri i të vdekurve do të vazhdojë të rritet në ditët në vijim.

Ndërtesa të tjera janë dëmtuar nga tërmeti fillestar dhe po shemben pas lëkundjeve të tjera.

Kjo gjë sipas ekspertit, e bën atë jashtëzakonisht të rrezikshme për punonjësit e shpëtimit.

Kujtojmë se numri i viktimave deri në këto momente i ka kaluar 2500 dhe tendenca është që ky numër të vijojë të rritet, pasi shumë persona ndodhen ende nën rrënoja.