BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Bota

“Tërmeti” që pritet të shkaktojë në Evropë vendimi për të shpallur Rusinë si sponsor të terrorizimit, ja si mund të ndizen luftëra të reja në BE, Joe Biden në pozicion shumë të vështirë

“Tërmeti” që pritet të shkaktojë në

Me 494 vota pro, 58 kundër dhe 44 abstenime, Parlamenti i Bashkimit Evropian emëroi Federatën Ruse si “shtetërore sponsorizuese të terrorizmit”. Një lëvizje që i jep vetes interpretime dhe pasoja të shumta. Teksti bashkoi tre rezoluta të ndryshme të paraqitura nga Partia Popullore Evropiane, Reneë Europe dhe Grupi i Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë. Në versionin përfundimtar, eurodeputetët denoncojnë "luftën e paligjshme, të paprovokuar dhe të pajustifikuar të agresionit" të Rusisë kundër Ukrainës dhe akuzojnë ushtrinë ruse dhe përfaqësuesit e saj për kryerjen e një liste të gjatë krimesh, si vrasja e mijëra civilëve dhe qindra fëmijëve, sulmet mbi infrastrukturën thelbësore, ekzekutimet e shkurtra, rrëmbimet, përdhunimet, ngacmimet, torturat, ndalimet masive dhe dëbimet e detyruara. Përveç kuadrit të ri ligjor, Parlamenti Evropian po bën thirrje për një izolim "të plotë" ndërkombëtar të Rusisë, një reduktim të mëtejshëm të marrëdhënieve diplomatike dhe një raund të ri të sanksioneve të BE-së.

Problemet për Evropën

Duke qenë se politika e jashtme mbetet një kompetencë thelbësore e 27 shteteve anëtare individuale të Bashkimit, parlamentet kombëtare duhet gjithashtu të miratojnë një deklaratë të tillë në mënyrë që ajo të ketë një rëndësi më të madhe politike. Deri më tani, vetëm parlamentet e Polonisë dhe të shteteve baltike kanë udhëhequr rrugën e brendshme në këtë drejtim. Ky veprim, megjithatë, është një shenjë e ndryshimit të kohërave dhe dëshmi se periferia e Evropës, e përfaqësuar nga shtetet baltike dhe Polonia, tani ka fuqinë për të formësuar perspektivën strategjike të Brukselit.

Uashingtoni dhe Biden në telashe

Propozimi për t'i dhënë Moskës këtë etiketë nxiti debatin politik në SHBA verën e kaluar, kur konflikti ishte tashmë në muajin e pestë. Në të vërtetë, Senati i SHBA kishte miratuar njëzëri një rezolutë jodetyruese që i kërkon Sekretarit të Shtetit Antony Blinken të caktojë Rusinë si një shtet "sponsor të terrorizmit" për veprimet në Çeçeni, Gjeorgji, Siri dhe Ukrainë që kanë provokuar "vdekjen e njerëzve të panumërt", gra dhe fëmijë.” Diçka e ngjashme kishte ndodhur tashmë në Dhomën e Përfaqësuesve, ku presidentja Nancy Pelosi mund të ishte kthyer në promotore të masës. Kongresi amerikan, e justifikoi propozimin jo thjesht duke e lidhur atë me pushtimin ukrainas, por me një sërë veprimesh kriminale "shtetërore" dhe të gjata, duke filluar nga Çeçenia deri te aktivitetet e Grupit Ëagner. Një propozim për të cilin ai e di se i vuri menjëherë presidentin Biden dhe besnikët e tij nën presion, duke rrezikuar të ndërlikojë diplomacinë e fshehtë.

Një etiketë që mund t'i komplikojë gjërat

Emërtimi i veçantë, megjithatë, rrezikon të ndërlikojë një sërë marrëdhëniesh të ndërthurura. Para së gjithash ajo mes Evropës, e cila rrezikon të bjerë në vetë-lavdërim pas lëvizjes  dhe Shteteve të Bashkuara. Uashingtoni është i vetëdijshëm për përdorimin e pullave si një "shtet mashtrues" dhe nuk ka ndërmend të përfshihet në një retorikë të re që mund të ringjallë frymën e luftës në terror , edhe pse është në dijeni të krimeve ruse. Ashtu siç e di mirë që të shënosh një shtet si "sponsor" të terrorizmit, duke marrë rastin kuba- rrezikon të krijojë riorganizime të rrezikshme midis zonave gjeopolitike periferike. Rreziku, i thjeshtë dhe real, është se pas lëvizjes, më shumë se sa dikush mund të simpatizojë Rusinë të nxjerrë jashtë. Ndërsa SHBA-ja nuk ka gjasa ta shpallë zyrtarisht Rusinë një sponsor shtetëror të terrorit, ajo do të vazhdojë të jetë furnizuesi më i madh i ndihmës ushtarake për Ukrainën, me shumë shtete anëtare të BE-së që ende angazhohen vetëm në IOU. Etiketimi i Rusisë si sponsor i terrorit mund të jetë gjithashtu një bumerang i rrezikshëm për Evropën dhe për vetë zgjidhjen e konfliktit. Edhe pse ka një implikim moral dhe praktik, rrezikon të mos ndikojë sadopak në virulencën e sulmeve nga Moska, veçanërisht tani që po afron Dimri i Përgjithshëm. Kombet e goditura historikisht nga terrorizmi ndërkombëtar mund të distancohen nga deklarata dhe të ndërpresin dialogun me Evropën.