BREAKING NEWS

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën ironinë ‘therëse’: Nuk besoj se është efekti i Benetit dhe Luizit (video)

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën
x
BREAKING NEWS

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja ime ka filluar t’i shqetësojë të tre

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja
x
BREAKING NEWS

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për kryetarin e ri, vjen reagimi i parë i Tabakut

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për
x
BREAKING NEWS

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja çfarë ndodhi në gjyqin për lirimin nga burgu të Tahirit

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja
x
BREAKING NEWS

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme të Tahirit për të dalë ligjërisht nga burgu

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme
x
BREAKING NEWS

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e frikshëm: Tre muajt në vijim pritet të shkojë deri në vlerën...

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt Shqipërisë, Dumani habit me deklaratën: Nuk është kompetencë e SPAK, iu takon...

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez
x

Bota

Tërmeti tragjik, Meksika dërgon një avion me qenë në Turqi

Tërmeti tragjik, Meksika dërgon një avion me qenë në

Meksika po dërgon disa nga qentë e saj të famshëm të kërkimit dhe shpëtimit në Turqi për të ndihmuar në kërkimin e njerëzve që kanë mbetur nën rrënoja pas tërmetit të së hënës. BBC raporton se një avion me 16 qen në bord u ngrit nga Mexico City më herët gjatë ditës së martë.

Meksika, e cila është e prirur ndaj tërmeteve, ka ekipe shumë të specializuara civile dhe ushtarake, të cilat shpesh vendosen për të ndihmuar kur godasin fatkeqësitë. Qentë fituan zemrat e meksikanëve gjatë tërmetit të vitit 2017 në vend, duke arritur që të shpëtonin shumë jetë që kishin mbetur nën rrënoja.

Një Labrador Retriever i quajtur Frida fitoi famë ndërkombëtare kur u pa duke kërkuar të mbijetuar në Mexico City me syze mbrojtëse dhe çizme. Meksika nuk është i vetmi vend që ka dërguar qen për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit në Turqi dhe Siri.

Kroacia, Republika Çeke, Gjermania, Greqia, Libia, Polonia, Zvicra, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara kanë dërguar gjithashtu qentë e tyre. Kafshët përdoren shpesh në zona ku përdorimi i makinerive të rënda mund të shkaktojë që rrënojat të shemben më tej, duke vënë në rrezik jetën e të mbijetuarve.

Qentë janë të trajnuar për të nuhatur njerëzit dhe për të paralajmëruar mbajtësit e tyre duke lehur dhe gërvishtur tokën ku era është më e fortë.