BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ PS mbledh Kryesinë për të shpallur kandidatët përfundimtarë, shtyhet me dy orë, zbardhet arsyeja

Zgjedhjet e 14 majit/ PS mbledh Kryesinë për të shpallur
x
BREAKING NEWS

Vazhdon ‘lufta’ brenda opozitës/ Alibeaj vetëm me 17 kandidatë në zgjedhje? Ja të gjithë EMRAT e bërë publikë deri më tani

Vazhdon ‘lufta’ brenda opozitës/ Alibeaj vetëm me 17
x
BREAKING NEWS

KQZ merr vendimin e fundit dhe hedh shortin për përcaktimin e subjekteve zgjedhore

KQZ merr vendimin e fundit dhe hedh shortin për përcaktimin e
x
BREAKING NEWS

Arsimimi i qeverisjes Rama, Niko Peleshi ministri më “gdhë” me 13 vite studime për shkollën e lartë, Ogerta Manastirliu dhe Ulsi Manja “magjistarë” të doktoraturave plagjiaturë, Lindita Nikolla mesatare mbi 5, Taulant Balla ka nisur gjimnazin 18 vjeç...

Arsimimi i qeverisjes Rama, Niko Peleshi ministri më
x
BREAKING NEWS

PD e Lulzim Bashës vendos sot për zgjedhjet e 14 majit, ja kush janë 3 kandidat e propozuar për kryetar në Bashkinë e Tiranës

PD e Lulzim Bashës vendos sot për zgjedhjet e 14 majit, ja kush
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Yuri Kim mesazh të fortë Berishës dhe politikës shqiptare: Duam kandidatë të pastër në zgjedhje, boll me shitblerje votash, të korruptuarit janë kërcënim për sigurinë e SHBA

Ambasadorja Yuri Kim mesazh të fortë Berishës dhe politikës
x
BREAKING NEWS

Eksodi me gomone drejt Anglisë, Çuçi shpërthen me deklaratën shokuese dhe iu ‘pret’ shpresat shqiptarëve ilegal: Ndalojini dhe kthejini pasi janë të zgjuar dhe e manipulojnë sistemin kudo

Eksodi me gomone drejt Anglisë, Çuçi shpërthen me
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit Arben Ahmetajn, sekuestron vilat e bashkëjetueses dhe ish-gruas së tij në Hamallaj e Palasë, bllokohen fatura dhe sende personale, ish-ministri socialist në ankth

SPAK trondit Arben Ahmetajn, sekuestron vilat e bashkëjetueses dhe
x

Bota

Tha se preferonte humbjen e Ukrainës, Gjermania lëshon reagimin e fortë pas 'bombës' nga Boris Johnson

Tha se preferonte humbjen e Ukrainës, Gjermania lëshon reagimin e

Qeveria gjermane hodhi poshtë me forcë deklaratat e ish-kryeministrit britanik Johnson për politikën gjermane në Ukrainë. Zëdhënësi i qeverisë Hebestreit tha se Johnson ka pasur gjithmonë marrëdhënien e tij me të vërtetën. Nuk është ndryshe në këtë rast, shtoi ai.

Zëdhënësi i qeverisë Steffen Hebestreit argumentoi kundër pretendimit, duke thënë: "Ne e dimë se ish-kryeministri shumë zbavitës ka pasur gjithmonë një raport të vetin me të vërtetën - edhe në këtë rast nuk është ndryshe". Kancelari Olaf Scholz (SPD) dhe qeveria federale në tërësi vendosen për furnizime thelbësore me armë Ukrainës, kjo është arsyeja pse "faktet flasin kundër kësaj insinuate".

Johnsoni është akuzuar vazhdimisht se ka gënjyer gjatë karrierës së tij si gazetar, ligjvënës dhe kryeministër. Anëtarët e partisë së tij e detyruan atë të jepte dorëheqjen në korrik.

Stacioni amerikan CNN Portugal citoi Johnson të hënën të thoshte se "pikëpamja gjermane ishte në një moment se nëse ky (sulmi rus) do të ndodhte, gjë e cila do të ishte katastrofë, do të ishte më mirë që gjithçka të përfundonte shpejt dhe që Ukraina të hiqte dorë". CNN raportoi se Johnsoni pretendoi se Gjermania kishte "të gjitha llojet e arsyeve të forta ekonomike" për këtë qëndrim.

Johnson kritikoi edhe Francën dhe Italinë për qëndrimin para luftës

Johnsoni fajësoi veç Gjermanisë edhe Francën dhe Italinë për vlerësimin e gabuar të situatës ushtarake para 24 shkurtit. Qëndrimi i vendeve perëndimore ishte shumë i ndryshëm përpara se Moska të pushtonte Ukrainën, tha politikani konservator në një intervistë.

Franca e mohonte mundësinë e një pushtimi rus të Ukrainës. Johnson kritikoi gjithashtu qëndrimin fillimisht hezitues të Italisë nën kryeministrin Draghi, për shkak të varësisë italiane nga energjia ruse.

Nga ana tjetër, Boris Johnsoni përshëndeti reagimin e shpejtë të Evropës ndaj pushtimit rus. BE veproi në një mënyrë të bashkuar dhe të shkëlqyer, tha ai. Sanksionet janë të rënda. Gjermanët, francezët dhe italianët e kuptuan se nuk kishte zgjidhje tjetër. Ne nuk mund të negociojmë me presidentin rus./DW

Më të lexuarat