BREAKING NEWS

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja çfarë do të ndodhë me temperaturat në 5 ditët e ardhshme

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja
x
BREAKING NEWS

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’ portën e Izraelit, Uzuni realizon një magji të vërtetë (VIDEO)

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’
x
BREAKING NEWS

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po paralajmëron Ervin Karamuço: Skenarët janë shumë të frikshëm, shpresoj të mos ndodhin

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po
x
BREAKING NEWS

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë Vlorën

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x

Bota

Thatësia historike bën zbulimin shokues/ “Nëse i shihni duhet të qani për atë që ju pret”, dalin për herë të parë paralajmërimet shekullore nga shtrati i lumit ndërsa Evropa vuan nga thatësira ekstreme

Thatësia historike bën zbulimin shokues/ “Nëse i shihni

Niveli i ujit ka rënë në lumenjtë kryesorë anembanë Evropës pasi rajoni vuan nga një thatësirë ??historike. Në ato shtretër lumenjsh të thatë, kanë dalë mesazhe paralajmëruese shekullore, raportojnë vendasit.

Gurët “e tmerrshëm” njihen si ” Hungersteine “, ose “Gurët e urisë”, tha reporteri gjerman Olaf Koens në një postim në Twitter më 11 gusht.

Një nga këta gurë është i ngulitur në lumin Elba , i cili shkon nga malet e Çekisë përmes Gjermanisë deri në Detin e Veriut.

Guri, që daton nga një thatësirë ??në 1616, është përsëri i dukshëm në shtratin e thatë të lumi. Paralajmërimi thotë, “Wenn du mich seehst, dann weine” – “Nëse më shihni, qani”.

” Gurët e urisë ” si ky u përdorën si “pika referimi hidrologjike” në të gjithë Evropën Qendrore, raportoi NPR kur gurët u shfaqën për herë të fundit gjatë një thatësire të vitit 2018.

Këta gurë janë “të gdhendur me vitet e vështirësisë dhe inicialet e autorëve të humbur në histori”.

Mbishkrimet bazë paralajmërojnë pasojat e thatësirës. Thatësira kishte sjellë një korrje të keqe, mungesë ushqimi, çmime të larta dhe uri për njerëzit e varfër. Gurët përkujtojnë thatësirat historike.

Thatësira aktuale e Evropës është sigurisht historike. Shkencëtarët në Observatorin Evropian të Thatësirës thanë se thatësira është në rrugën e duhur për të qenë më e keqja në 500 vjet.

Sipas observatorit të thatësirës , ??47% e Evropës është në kushte paralajmëruese thatësire, që do të thotë se toka ka një deficit lagështie. Një tjetër 17% është në gatishmëri, që do të thotë se bimësia në zonë po preket nga kushtet e thata.