BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

“The Economist”: Rusia do ta shfrytëzonte nëse KFOR do ta vriste një serb në Kosovë

“The Economist”: Rusia do ta shfrytëzonte nëse KFOR do ta

Gazeta prestigjioze “The Economist” ka shkruar lidhur me tensionet e fundit të krijuar në veri të Republikës së Kosovës. Siç shkruan gazeta britanike, në veri të Kosovës pothuajse krejtësisht popullata i takon komunitetit serb të cilët asnjëherë s’e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

Në artikull është përmendur edhe sulmi i protestuesve serbë ndaj forcave të KFOR-it i ndodhur më 29 maj e që la të plagosur 30 ushtarë nga kontingjenti italian dhe ai hungarez.

“The Economist” tutje shkruan se edhe përkundër faktit që të nesërmen e 30 majit situata ishte qetësuar dhe turma ishte larguar, tragjedia ka qenë shumë afër por është shmangur. Këtu gazeta britanike ngre hipotezën se çfarë do të ndodhte nëse trupat e KFOR-it do të kishin vrarë ndonjë serb.

Sipas gazetës, situata në Ballkan do të kishte ecur drejt një përleshje të ashpër, të cilin Rusia dhe përkrahësit e saj do ta kishin shfrytëzuar për të atakuar ushtarët e KFOR-it dhe trupat paqeruajtëse se si po i vrasin civilët e paarmatosur. Kur shkruan lidhur me këtë, “The Economist” sqaron se personi përgjegjës për sulmin ndaj ushtarëve të KFOR-it ka qenë i armatosur dhe pjesë e një grupi të organizuar.

“Dhuna në Kosovë mund të eskaloj shumë shpejt”, shkruan tutje “The Economist”, duke shtruar pyetjen se pse Kosova është kaq e thyeshme dhe çfarë e ka shkaktuar situatën e fundit.