BREAKING NEWS

“Hakerat po shantazhojnë”, Eksperti i IT bën paralajmërimin e fortë: Publikimet janë mesazhe, sulmi kibernetik vazhdon

“Hakerat po shantazhojnë”, Eksperti i IT bën
x
BREAKING NEWS

“Dëm katastrofik i privatësisë”/ Eksperti i kriminalistikës ngre alarmin dhe bën paralajmërimin e fortë: Bisedat e 506 mijë shqiptarëve në WhatsApp janë nxjerrë në shitje

“Dëm katastrofik i privatësisë”/ Eksperti i
x
BREAKING NEWS

SKANDALI në Qatar/ FIFA nis hetimet ndaj kombëtares serbe, vjen reagimi i ministrit të Jashtëm: Hipokrizi, Kosova pjesë e Serbisë!

SKANDALI në Qatar/ FIFA nis hetimet ndaj kombëtares serbe, vjen
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e dy parlamenteve/ Vasili shpjegon pse braktisi seancën e përbashkët: Vëllezërit nga Kosova kanë paguar oligarkët për të ardhur në tokën amë! Ballkani Hapur tradhtia më e madhe

Mbledhja e dy parlamenteve/ Vasili shpjegon pse braktisi seancën e
x
BREAKING NEWS

“Protesta do mbahet para Kryeministrisë”, Berisha i bën thirrjen e fortë Bashkisë dhe e paralajmëron

“Protesta do mbahet para Kryeministrisë”, Berisha i bën
x
BREAKING NEWS

Presidenti Begaj merr vendimin, i jep nënshtetësinë shqiptare këngëtares Dua Lipa

Presidenti Begaj merr vendimin, i jep nënshtetësinë shqiptare
x
BREAKING NEWS

“Bojkotoi” seancën e përbashkët plenare, Berisha zbulon arsyen pse u largua nga parlamenti

“Bojkotoi” seancën e përbashkët plenare, Berisha
x
BREAKING NEWS

Rama merr fjalën në Kuvendin historik Shqipëri-Kosovë, deputetët e PD-së marrin vendimin e papritur! Çfarë ndodhi?

Rama merr fjalën në Kuvendin historik Shqipëri-Kosovë,
x

Bota

Thellohet goditja për presidentin Vladimir Putin/ Bilanci i thellë ekonomik i Rusisë është gjithnjë e më katastrofik

Thellohet goditja për presidentin Vladimir Putin/ Bilanci i thellë

Për shkak të humbjeve ushtarake në Ukrainë dhe kolapsit të eksporteve të gazit, Kremlini do të financojë kryesisht deficitin me borxhe dhe rezerva. Dhe rekrutimi i detyruar nga Putini do të devijojë burimet e pakta dhe fuqinë punëtore në ushtri, duke shteruar një ekonomi tashmë në recesion.

"Suficiti buxhetor i Rusisë avullon ndërsa të ardhurat nga energjia tkurren," titullonte Financial Times më 12 shtator.

"suficiti buxhetor i Rusisë u shemb në gusht për shkak të sanksioneve dhe një ngadalësimi të furnizimit me gaz natyror në Evropë," titullohej Business Insider më 13 shtator.

"Nafta e lirë dhe lufta në Ukrainë po hapin një vrimë në financat e Rusisë," titullohej CNN më 15 shtator.

"Sanksionet kundër Rusisë, bilanci i Moskës është ulur me 10 herë në 100 ditë," titullohej Corriere della Sera më 22 shtator.

Dhe më 23 shtator, Bloomberg ka shpjeguar se "Putini përgatit një rritje prej 43% në shpenzimet e mbrojtjes si pjesë e planit për një luftë më të gjatë" dhe se "Rusia pret shpenzime ushtarake më të mëdha se sa ishte parashikuar fillimisht.

 Zhvendosja e prioriteteve pasqyron koston në rritje të luftës në Ukrainë "ai shtoi se" të enjten qeveria miratoi planin e buxhetit dhe tani projektligji duhet të marrë mbështetjen e të dy dhomave të Parlamentit dhe të nënshkruhet nga presidenti për t'u bërë ligj. Është ende subjekt i ndryshimit, por nuk ka gjasa që shumica e supozimeve të shohin rishikime të mëdha”.

Sipas këtyre vendimeve, pra, «vitin e ardhshëm deficiti buxhetor do të rritet në 2% të PBB-së nga 0.9% në 2022. Qeveria do ta financojë deficitin kryesisht me borxh dhe rezerva. Plani parashikon gjithashtu huamarrje deri në një miliard dollarë në vit në valuta të huaja”. Por "Rusia dështon në obligacionet e saj të jashtme sovrane në fund të qershorit, për shkak të sanksioneve ndërkombëtare që kanë bllokuar kanalet e pagesave për kreditorët e huaj që nga pushtimi i Ukrainës në shkurt".

Prandaj, "devijimi i burimeve dhe fuqisë punëtore drejt ushtrisë do të përfaqësojë një ikje për një ekonomi në recesion, tregu i punës i së cilës është tashmë i tendosur nga një demografi e dobët dhe papunësia në një nivel më të ulët historik". Një "provë e rëndë" për "financat publike, veçanërisht kur ngërçi intensifikohet në lidhje me furnizimin me energji të Rusisë në Evropë.

Eksportet vjetore të gazsjellësit duhet të ulen me pothuajse 40% në 2023-2025, sipas planit buxhetor, me një rritje të lehtë të dërgesave të naftës bruto”. Është e vërtetë se "buxheti i qeverisë u mbajt mirë gjatë krizës, pjesërisht falë përfitimeve të jashtëzakonshme që rrjedhin nga kostoja më e lartë e lëndëve të para". Por «tërheqjet nga fondi i pasurisë sovrane do të thotë se ai do të tkurret me pak më shumë se 3 trilion rubla në dy vjet. Qeveria do të duhet të kompensojë edhe shpenzimet më të larta me rritjen e taksave”. Dhe Bloomberg publikon gjithashtu një grafik për të treguar se si "suficiti buxhetor i Rusisë pothuajse është avulluar".

Këto janë analiza para vendimeve të fundit të Putinit për aneksimin e territoreve të pushtuara me referendum dhe për mobilizim. Analistët vunë re se si, përveç justifikimit të përdorimit të armëve bërthamore të afta për të sulmuar atë që do të bëhej territor kombëtar, aneksimi paraqet edhe lejet ligjore për mobilizimin nën foltoren ruse: me koston e nxitjes së një mase arratisjeje dhe protestash. Por ndoshta një efekt i tretë i dëshiruar ishte pikërisht ai i rritjes së çmimit të naftës dhe gazit sërish, për shkak të reagimit.

Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria ruse e Financave, në fakt, suficiti buxhetor në fund të qershorit ishte 1,370 miliardë rubla: 23 miliardë dollarë. Në fund të gushtit ajo kishte rënë në 137 miliardë rubla: 2.3 miliardë dollarë. Pikërisht, 90% më pak në dy muaj!

Nafta ka qenë tradicionalisht një komponent më i rëndësishëm i bilancit rus sesa gazi natyror, dhe çmimet e naftës së papërpunuar Brent në kohën e zbulimit kishin rënë me rreth 25% nga kulmi i tyre në fillim të qershorit. Nga ana tjetër, çmimet e gazit natyror në Evropë mbetën të larta, megjithëse edhe atje pati një kolaps. Por në kohën e publikimit të këtyre shifrave, dërgesat e gazit të Rusisë në Bashkimin Evropian dhe në Mbretërinë e Bashkuar kishin rënë me 49% që nga fillimi i vitit, sipas vetë Gazprom.

Në total, të ardhurat nga nafta dhe gazi, të cilat përbëjnë gjysmën e të ardhurave të qeverisë ruse, ranë me 18% midis janarit dhe gushtit. Dëme të rënda ka shkaktuar edhe embargoja e qymyrit. Por komponenti jo-naftë dhe gaz i të ardhurave ra edhe më shumë: 37%.

Ndërsa të ardhurat u ulën, shpenzimet u rritën si për koston e luftës ashtu edhe për masat e nevojshme për mbrojtjen e