BREAKING NEWS

Lajm i trishtë/ Ndërron jetë këngëtarja e famshme (Emri+Foto)

Lajm i trishtë/ Ndërron jetë këngëtarja e famshme
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhër arrest me burg për ish- kryetarin e Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako

SPAK lëshon urdhër arrest me burg për ish- kryetarin e
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhër arreste për ish-zyrtarë të Bashkisë së Durrësit, zbardhen detajet e para

SPAK lëshon urdhër arreste për ish-zyrtarë të
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? KAS rinumërim 29 nga 40 kuti në këtë bashki

Çfarë ndodhi? KAS rinumërim 29 nga 40 kuti në
x
BREAKING NEWS

Deputetët kundër Kolegjit të Kryetarëve, Kryesia e PD bën lëvizjen e minutës së fundit, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Deputetët kundër Kolegjit të Kryetarëve, Kryesia e PD
x
BREAKING NEWS

A do të ketë reshje shiu? Zbuloni parashikimin e motit për ditën e nesërme, ja çfarë do të ndodhë me temperaturat (Tabela)

A do të ketë reshje shiu? Zbuloni parashikimin e motit për
x
BREAKING NEWS

“Edhe ju thoni, pse po shkon euro gropë?!”, Artan Hoxha publikon videon që nuk duhet humbur

“Edhe ju thoni, pse po shkon euro gropë?!”, Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

Fletë-arresti për Vangjush Dakon nga SPAK, Artan Hoxha zbardh si u bllokua në minutat e fundit dhe kush ishte personi që ndaloi prangosjen e ish-kryebashkiakut

Fletë-arresti për Vangjush Dakon nga SPAK, Artan Hoxha zbardh si u
x

Bota

Thyen shkëmbinjtë brenda vullkanit "Nevado del Ruiz"/ Shkencëtarët: Aktivizohet alarmi portokalli, pritet të shpërthejë për pak ditë

Thyen shkëmbinjtë brenda vullkanit "Nevado del Ruiz"/

Shërbimi Gjeologjik Kolumbian (SGC) njofton se vullkani Nevado del Ruiz mund të shpërthejë në ditët ose javët e ardhshme. Rrjedhimisht, ai ndryshoi nivelin e alarmit nga e verdha në portokalli. SGC përmendi se niveli i ri i alarmit është për shkak të rritjes së aktivitetit sizmik që vullkani ka paraqitur që nga 24 marsi. Shkencëtarët kolumbianë kanë zbuluar aktivitet sizmik të lidhur me thyerjen e shkëmbinjve brenda ndërtesës vullkanike.

Kjo ndodh në krahun jugperëndimor të vullkanit në një distancë nga dy deri në pesë kilometra nga krateri Arenas dhe në thellësi midis dy dhe katër kilometra nga maja e vullkanit. Shkalla e shfaqjes ditore gjithashtu u rrit nga 6.500 tërmete më 28 mars në 11.000 tërmete më 29 mars, shkruajnë mediat e huaja. 

SGC gjithashtu theksoi se anomalitë termike janë rritur nga tetori 2022 deri më sot. Gjithashtu është vërejtur vazhdimi i aktivitetit sizmik lidhur me lëvizjet e lëngjeve brenda kanaleve vullkanike. Kjo lidhet kryesisht me emetimet e hirit.

"Komuniteti rekomandohet të qëndrojë i qetë, por të jetë i vëmendshëm ndaj informacionit të dhënë nga SGC mbi evolucionin e gjendjes së vullkanit," thanë autoritetet.

Nevado del Ruiz shpërtheu më 13 nëntor 1985 kur shkaktoi një ortek balte dhe gurësh që shkatërruan qytetin e Armero, duke lënë një numër të përllogaritur të vdekjeve prej 25,000.