Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

‘Ti je i nevrikosur sepse nuk e mendon një Amerikë pa ty’, debat i ashpër mes Trump dhe 4 grave kongresmene: Shkoni rregulloni... 

Postuar: 15/07/2019 - 10:54

Presidenti amerikan Donald Trump u tha një grupi kongresmenesh gra, të lindura në Amerikë por me origjinë jo nga SHBA “të kthehen në vendet nga vijnë për të ndrequr krimet dhe gjithçka tjetër në vendet e tyre”, një koment që është dënuar nga Demokratët sir racist. “Është interesante të shohësh gratë progressive të kongresit që në origjinë vijnë nga vende qeveritë e të cilave janë një katastrofë totale dhe t'u thonë njerëzve të SHBA, sesi duhet të drejtojë qeveria jonë”, tha Trump në një seri komentesh në tre Tëitter.

Edhe pse nuk ka përmendur emra, Trump duket se i referohet Alexandria Ocasio Cortez të Nju Jorkut, Ilhan Omar nga Minnesota, Ayanna Pressley nga Massachusetts dhe Rashida Tlaib nga Michingan, një grup i njohur si “skuadra” që kanë qenë shumë kritikë me Trump dhe me lidershipin democrat në Shtëpinë e Bardhë.

Vetëm Omar, familja e të cilës u largua nga Somalia si refugjatë dhe arriti në Minneapolis në 1997, ka lindur jashtë SHBA.

“Zoti president, vendi nga vij dhe vendi të cilit i jam betuar është SHBA” u përgjigj në një tëitter Ocasio Cortez. “Ti je i nevrikosur sepse nuk e mendon një Amerikë që të përfshin ty. Ju mbështeteni në një amerikë të frikësuar për plackitjen tuaj”. Ndërkohë ka pasur komente të shumta edhe nga kongresmenë të tjerë për deklaratat raciste të Trump.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/12/2019 - 22:57

Të gjithë emigrantët do të paguajnë një shumë prej 626 paundësh për sistemin qeveritar shëndetësor, pavarësisht nëse do kërkojnë e marrin shërbime shëndetësore apo jo.

Postuar: 13/12/2019 - 22:55

Në Milano të Italisë ka nisur bora e parë për këtë vit.

Postuar: 13/12/2019 - 22:08

Në sheshin përpara ‘La Défense’ afër Parisit, një burrë që bërtiste me të madhe &ldqu

Postuar: 13/12/2019 - 21:33

Zyrtari i Kombeve të Bashkuara është shprehur se krerët e shteteve në të gjithë botën përballen m

Postuar: 13/12/2019 - 20:01

Falë përpjekjeve të përbashkëta të ekipeve ekonomike-tregtare kineze dhe amerikane, të dy palët

Postuar: 13/12/2019 - 18:43

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin është filmuar teksa shkonte në tualet i shoqëruar nga 6 trupr

Postuar: 13/12/2019 - 18:33

Motra e kryeministrit britanik Boris Johnson ka treguar se nuk e ka takuar kurrë të dashurën e vë