BREAKING NEWS

A është ai politikani që përmendet në përgjime? Reagon për herë të parë Taulant Balla

A është ai politikani që përmendet në përgjime?
x
BREAKING NEWS

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në qeveri, ministrja lëshon thirrjen e fortë

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në
x
BREAKING NEWS

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e Fierit ka lidhje me hakerimin iranian, porositësit përshkruanin...

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për Çervanaku: E njihnin si bamirës

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për
x
BREAKING NEWS

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’ Berishën: Kur ke një biznes dhe gabon, fajtori është pronari, po bëheshin gjëra që...

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’
x
BREAKING NEWS

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/ Plas sherri në studio, kandidati për Bashkinë e Tiranës i kthehet keq Fevziut: A ka mundësi, programin e ka partia

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/
x
BREAKING NEWS

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e krimit...

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e
x
BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x

Bota

"T’i jepej fund gjakderdhjes", Lukashenko trondit Putinin dhe lëshon thirrjen e bujshme

"T’i jepej fund gjakderdhjes", Lukashenko trondit Putinin dhe

Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko, gjatë një takimi të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive në Jerevan ka folur edhe për luftën në Ukrainë.

Ai është shprehur se është e nevojshme që të ndalet gjakderdhja në Ukrainë dhe të fillojnë bisedimet e paqes.

“Ne duhet të ndalojmë këtë gjakderdhje dhe të fillojmë bisedimet e paqes. Pyetja është nëse Ukraina do të lejohet të ulet në tryezën e bisedimeve”, tha presidenti bjellorus.

Lukashenkap krahasoi ngjarjet në Ukrainë me një vorbull që po forcohet, e cila po tërheq gjithnjë e më shumë vende dhe po krijon probleme të reja.

“Vendet perëndimore na kanë akuzuar dhe vazhdojnë të na akuzojnë për të gjitha mëkatet vdekjeprurëse. Ata po përpiqen me të gjitha forcat ta tërheqin Bjellorusinë në këtë konflikt, edhe pse vetë janë “deri në vesh” në të. Mijëra ushtarë ukrainas po trajnohen sipas programeve të NATO-s. Kiev është duke u furnizuar me armë perëndimore dhe teknologji ushtarake ,” tha presidenti i Bjellorusisë.

Lukashenko kujtoi se Bjellorusia vazhdimisht dhe me këmbëngulje paralajmëroi për një përshkallëzim të rrezikshëm të situatës ushtarako-politike në rajonin evropian.

“Kemi vënë në dukje degradimin e sistemit ndërkombëtar të sigurisë, diskreditimin e marrëveshjeve në fushën e çarmatimit dhe kontrollit të armëve. Fatkeqësisht, ata nuk na dëgjuan atëherë. Dhe ne shohim rezultatin tragjik të këtij qëndrimi arrogant” , tha ai.