Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tillerson: SHBA do gjejë jë mënyrë bashkëpunimi me Turqinë në Siri

Tillerson: SHBA do gjejë jë mënyrë bashkëpunimi me Turqinë në Siri

Postuar: 14/02/2018 - 19:39

Duke reaguar ndaj deklaratës së prerë të presidentit turk Reçep Tajip Erdogan për kontradiktat në konfliktin e Sirisë, sekretari amerikan i shtetit Rex Tillerson tha sot se SHBA duhet të gjejë një mënyrë për të punuar në të njëjtin drejtim si aleati i saj i NATO-s, Turqia.
 
Tillerson pritet të mbërrijë nesër në Ankara, si pjesë e turneut të të tij në disa vende të LIndejs së Mesme.
Uashingtoni dhe Ankaraja kanë patur mosmarrëveshje mbi çështjen e luftës në Siri pas inkursionit të gjerë  turk kundër Njësive Mbrojtëse Kurde që mbështeten nga SHBA.
 
Rreziku i shfaqjes së një konflikti të armatosur midis Turqisë dhe SHBA-së është rritur që kur presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan deklaroi se operacioni në Afrin do të zgjerohej deri në Manbij, në vendin ku ndodhet baza ushtarake e SHBA.
 
”Turqia po përballet me kërcënime nga disa zona jashtë Irakut dhe jashtë Sirisë”, deklaroi Tillerson duke theksuar nevojën për bisedime me Ankaranë.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 17

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 27/05/2018 - 22:34

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan kritikoi sot vendet evropiane të cilat nuk lejuan tubimet e AK Partisë ndërsa në të njëjtën kohë lejuan terroristët të mbajnë tubime nëpër sheshet evropiane. Erdoğan tha se Bosnjë e Hercegovina i dha leksion Evropës, raporton Anadolu Agency (AA).

Postuar: 27/05/2018 - 21:21

SHKUP-Bisedimet rreth zgjidhjes së çështjes së emrit, pritet të jetë njëra ndër temat kryesore të mbledhjes së nesërme të Këshillit të Ministrave të Punëve të Jashtme të Bashkim

Postuar: 27/05/2018 - 21:05

Egjipti ka marrë një vendim mjaft të prerë ndaj motorit më të madh të shpërndarjes së videove në internet, Youtube duke ndaluar përdorimin e tij për 1 muaj resht.

Postuar: 27/05/2018 - 20:38

Italia përfundon sërish në krizë pas dorëheqjes së papritur të kryeministrit ngarkuar për formimin e qeverisë së re Giuseppe Conte.

Postuar: 27/05/2018 - 20:06

Ligji i ri për abortin do të hyjë në fuqi para fundvitit.

Postuar: 27/05/2018 - 19:52

Një stuhi elektrike ka pushtuar Britaninë e Madhe në 24 orët e fundit, ku vendi është goditur nga mbi 60 mijë vetëtima gjatë kësaj kohëzgjatje.

Postuar: 27/05/2018 - 19:13

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, ka thënë se disa përfaqësues shqiptarë kanë folur se ndarja është zgjidhja më e mirë për Kosovën.