Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tillerson: Vendet që luftuan ISIS të ndihmojnë në rindërtimin e Irakut

Tillerson: Vendet që luftuan ISIS të ndihmojnë në rindërtimin e Irakut

Postuar: 13/02/2018 - 15:43

Shtetet e Bashkuara nxitën sot venet e koalicionit kundër Shtetit Islamik të ndihmojnë në rindërtimin e Irakut, në mënyrë që të ruhen avantazhet e fituara ndaj grupit terrorist.
 
Sekretari amerikan i shtetit Rex Tillerson tha sot nga Kuvajti se SHBA vlerëson kontributet bujare të vendeve aleate gjatë vitit të fundit, por nevojitet më shumë.
 
“Nëse komunitetet në Irak e Siri nuk i rikthehen jetës normale, ne rrezikojmë të risjellim kushtet që lejuan ngritjen e ISIS dhe kontrollin e territoreve”, tha Tillerson, duke iu referuar territoreve të mëdha që ISIS kontrollonte në Irak e Siri në vitin 2014. 
 
Donatorë dhe investitorë ishin mbledhur kësaj jave në Kuvajt për të diskutuar rindëritmin e ekonomisë e infrastruktuës së Irakut, pas daljes nga konflikti shkatërrimtar.
 
Në fund të vitit të shkuar Iraku shpalli fitoren ndaj ISIS, i cili gjithashtu është mundur në Sirinë fqinje.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/02/2018 - 16:50

Administrata  e Donald Trump do të zhvendosë ambasadën e saj në Izrael nga Tel Avivi në Jeruzalem në maj. Kjo është bërë tashmë e ditur nga Departamenti i Shtetit dhe eventi do të koincidojë me përvjetorin e 70 të Izraelit.

Postuar: 25/02/2018 - 16:09

Koreja e Veriut është e gatshme të bisedojë me Shtetet e Bashkuara, kështu thotë Koreja e Jugut, në një deklaratë pasi gjenerali Kim Jong Chol, përfaqësues i Veriut, u takua me

Postuar: 25/02/2018 - 15:32

Partia Komuniste në Kinë ka propozuar largimin e kufizimit të postit presidencial, hap që i mundëson presidentit kinez, Xi Jinping të qëndrojë edhe pas vitit 2023.

Postuar: 25/02/2018 - 08:03

Partitë politike në pushtet dhe Lidhja Demokratike e Kosovës në opozitë, pohuan dje të kenë arritur pajtimin për të kaluar marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi.

Postuar: 24/02/2018 - 21:21

Këshilli i Sigurimit të OKB ka aprovuar rezolutën për 30 ditë armëpushim në Siri.

Postuar: 24/02/2018 - 08:14

Në një fjalim të rëndësishëm të mbajtur dje në Qendrën Konservatore të Veprimit Politik në Maryland, presidenti amerikan Donald Trump mes të tjerash iu rikthye çështjes së lotar

Bilbao, një polic i vdekur dhe përplasje të përgjakshme mes tifozëve të Athletico-s dhe Spartak Moska

Postuar: 23/02/2018 - 15:41

Qyteti i Bilbaos ishte dje skena e një përleshje të ashpër mes tifozëve të Athletico Bilbao-s dhe Spartak Mosca.