BREAKING NEWS

Vjen kthesa e madhe/ Stuhitë dhe vetëtimat pushtojnë vendin tonë. Njihuni me parashikimin e motit për datën 9 Gusht

Vjen kthesa e madhe/ Stuhitë dhe vetëtimat pushtojnë vendin
x
BREAKING NEWS

Ngjarja e rëndë në Maliq/ Një i vrarë dhe një i plagosur, policia zbardh detaje të reja

Ngjarja e rëndë në Maliq/ Një i vrarë dhe një i
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga vrasja në Maliq/ Identifikohet edhe autori, të dy blegtorë, ja si nisi sherri

Zbardhen detaje të reja nga vrasja në Maliq/ Identifikohet edhe
x
BREAKING NEWS

Emri/ Humbi jetën mbrëmjen e sotme gjatë një sherri me thikë, kush është viktima

Emri/ Humbi jetën mbrëmjen e sotme gjatë një sherri me
x
BREAKING NEWS

Vritet një person në Maliq, dyshimet e para

Vritet një person në Maliq, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Protestuesit telefonojnë live Ramën për shkarkimin e ministrave, kryeministri nuk përgjigjet

Protestuesit telefonojnë live Ramën për shkarkimin e ministrave,
x
BREAKING NEWS

“Lum denoncimesh për sjelljen e efektivëve”, Gledis Nano bën për ‘ujë të ftohtë’ drejtuesit e policisë: Reflektoni urgjent, po toleroni horrat, por jo qytetarët

“Lum denoncimesh për sjelljen e efektivëve”, Gledis Nano
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Himarë, nis protesta para ministrisë së Brendshme

Tragjedia në Himarë, nis protesta para ministrisë së
x

Bota

Tmerr në Britaninë e Madhe, 1.7 milionë infektime me Covid-19 vetëm në një javë

Tmerr në Britaninë e Madhe, 1.7 milionë infektime me Covid-19

Britania e Madhe ka ngritur alarmin në lidhje me infektimet me COVID-19, ku numri është rritur me 32% në pothuajse 2.3 milionë, sipas shifrave të fundit.

Numri është rritur me 1.7 milion njerëz javën e kaluar dhe më i larti për infeksionet totale që nga fundi i prillit.

Por ende larg rekordit të lartë prej 4.9 milionë, i cili u arrit në fund të marsit.

Variantet e Omicron BA.4 dhe BA.5 janë të mundshme pas rritjes së fundit, tha Zyra për Statistikat Kombëtare, të cilat mendohet se janë më dominueset në Britani.

Rritja e infeksioneve në Mbretërinë e Bashkuar vjen mes një paralajmërimi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë se pandemia është larg përfundimit, pasi më shumë se 100 vende raportojnë rritje të rasteve .

Virusi vazhdon të jetë më i përhapur në Skoci, ku 288,200 njerëz rezultuan pozitivë me COVID javën e kaluar, ose një në 18.

Në Angli, më shumë se 1.8 milionë njerëz kishte të ngjarë të kishin pasur virusin javën e kaluar, ekuivalente me rreth një në 30.

Kjo është rritur nga 1.4 milion, ose një në 40 njerëz, javën e kaluar.

Uellsi ka parë rritje të shpejtë të infeksioneve në 106,500 njerëz, ose një në 30, nga 68,500 ose një në 45.

Në Irlandën e Veriut, infeksionet u rritën në rreth 71,000 njerëz, ose një në 25, nga 59,900 ose një në 30.

Sarah Crofts, drejtuese e rezultateve analitike ONS për anketën e infeksionit COVID-19, tha: Në MB ne kemi parë një rritje të vazhdueshme prej mbi gjysmë milioni infeksionesh, të shkaktuara me gjasë nga rritja e varianteve BA.4 dhe BA.5 . Kjo rritje shihet në të gjitha moshat, vendet dhe rajonet e Anglisë. Ne do të vazhdojmë të monitorojmë nga afër të dhënat për të parë nëse kjo rritje do të vazhdojë edhe në javët e ardhshme.