Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin, ja sa raste të reja janë regjistruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin, ja sa raste të
x

Bota

Tragjedi/ 50 të vdekur dhe mbi 2700 të plagosur nga shpërthimi në Bejrut

Tragjedi/ 50 të vdekur dhe mbi 2700 të plagosur nga shpërthimi

Shpërthimi në Bejrut u kthye në një tragjedi për Libanin.

Ende nuk është qartësuar shkaku real i shpërthimit masiv që ktheu përmbys makina theu xhama e shembi mure duke lënduar mijëra persona. Mediat lokale bëjnë të ditur se ka një rritje të bilancit të viktmave dhe numri ka shkuar deri në 50.

Abbas Ibrahim, shefi i Sigurisë së Përgjithshme Libaneze, tha se mund të ishte shkaktuar nga një material shpërthyes që u konfiskua nga një anije disa kohë më parë dhe u mbajt në port. Kanali televiziv lokal LBC tha se materiali ishte nitrat natriumi.

Dëshmitarët njoftuan se panë një re të çuditshme me ngjyrë portokalli në vend pas shpërthimit. Retë portokalli me gaz dioksidi të azotit toksik shpesh shoqërojnë një shpërthim që përfshin nitrate.

Një zyrtar i qeverisë izraelite tha që Izraeli "nuk kishte asnjë lidhje" me shpërthimin. Ai foli në kushte anonimiteti sepse nuk ishte i autorizuar të diskutonte çështjen me median. Zyrtarët izraelitë zakonisht nuk i komentojnë "raportet e huaja".