Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tragjedia me 39 viktima në Genova, qeveria shpall ditë zie kombëtare të shtunën

Postuar: 15/08/2018 - 23:10

Qeveria italiane ka shpallur ditën e shtunë ditë zie kombëtare në nder të viktimave që humbën jetën nga shembja e urës në Genova, ku humbën jetën 39 persona.

Dita e zisë kombëtare përkon me ceremoninë mortore të viktimave, pasi të shtunën do të bëhet edhe varrimi i atyre që humbën jetën në këtë tragjedi.
 
Më herët kryeministri italian Giuseppe Conte njoftoi shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për 12 muaj në Genova.
 
”Kemi pranuar kërkesën e kryebashkiakut të rajonit dhe dekretuam gjendjen e jashtëzakonshme për 12 muaj’’- deklaroi Conte në përfundim të një mbledhje të jashtëzakonshme në Genova të këshillit të ministrave.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/09/2019 - 14:24

Një zyrtar i lartë i inteligjencës është arrestuar në Kanada dhe është akuzuar se ka zbuluar informacione të klasifikuara ndal një entiteti të huaj, ende të paspecifikuar.

Postuar: 15/09/2019 - 13:21

Ekspertët mjekoligjorë në Meksikë kanë arritur të identifikojnë 44 trupa të varrosur në një pus n

Postuar: 15/09/2019 - 13:05

Kishte vendosur që ta kalonte natën tek një shoqja e saj, gjatë një feste me pizhama siç bëjnë sh

Postuar: 14/09/2019 - 23:42

Ai njihet për deklaratat e tij të çuditshme dhe për mënyrën e të vepruarit.

Postuar: 14/09/2019 - 22:05

Pas një eksperimenti në terren në vitet 2013 e 2015, një brez mushkonjat të modifikuara gjeneti

Postuar: 14/09/2019 - 21:52

Disa mijëra aktivistë klimatikë protestuan sot në Frankfurt duke dëmtuar makinat që po shfaqesh

Postuar: 14/09/2019 - 21:34

Temperaturat ishin 25 gradë celsius, por dëbora filloi të binte në kryeqytetin japonez, Tokio.