BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Bota

Tragjedia me 9 të vdekur dhe 40 të plagosur/ Publikohet video, ja momenti kur shembet çatia e kishës (Video)

Tragjedia me 9 të vdekur dhe 40 të plagosur/ Publikohet video, ja

Të paktën nëntë të vdekur dhe 40 të plagosur është bilanci i fundit nga shembja e një çatie kishe gjatë një pagëzimi masiv në Ciudad Madero, në shtetin Tamaulipas në Meksikën verilindore.

Një kamera sigurie ka regjistruar në fakt momentin e shembjes së çatisë së kishës.

 

Në fakt, nuk përjashtohet që shifra tragjike të rritet, pasi rreth 30 persona vlerësohet të jenë të bllokuar në rrënojat e kishës. Një anëtar i Kryqit të Kuq deklaroi se puna e ekipeve të shpëtimit ka përfunduar praktikisht, por shtoi se ekipe të specializuara pritet të bëjnë kërkimin “përfundimtar” të rrënojave, sipas të njëjtit burim.

Rreth 80 persona ndodheshin brenda kishës kur u shemb çatia e godinës.

Shembja ndodhi në orën 14:18 (me orën lokale – 22:18 me orën tonë), kur, ndoshta për shkak të një dështimi në ndërtim, çatia u shemb.

“Ne po jetojmë në një kohë shumë të vështirë (…) çatia e kishës u shemb gjatë kremtimit të Falënderimeve,” tha José Armando Alvarez, peshkopi i Tampico.

Guvernatori i shtetit të Tamaulipas, Américo Villarreal, iu referua një “tragjedie” duke theksuar se shërbimet e shpëtimit dhe të ndihmës së parë u mobilizuan menjëherë. “Shërbimet e sigurisë dhe të mbrojtjes civile tashmë po trajtojnë situatën (…) Ata janë në terren për të koordinuar operacionet e shpëtimit,” i shkroi ai X.

Imazhet e kapura treguan dhjetëra njerëz që përpiqeshin të mbanin një pjesë të ndërtesës së shembur duke përdorur trarë, ndërsa të tjerë kaluan nëpër rrënoja për të gjetur të mbijetuarit. Sipas gazetës Reforma, e cila citon Adrian Oseguera, kryebashkiakun e Madero, mes viktimave është të paktën një fëmijë.