BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste ka pasur në 24 orët e fundit

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj për Bashkinë e Tiranës, ma ka kërkuar baza

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj
x
BREAKING NEWS

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e naftës dhe benzinës

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek Avdylajt?”/ Zhdukja e Ervis Martinajt, RENEA zbarkon në këtë qytet

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek
x
BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x

Bota

Tragjedia në Itali/ Rritet numri i viktimave, trupi i alpinistit doli në sipërfaqe i ngrirë

Tragjedia në Itali/ Rritet numri i viktimave, trupi i alpinistit doli

Numri i njerëzve të vrarë nga një ortek në Dolomitet italiane u rrit në nëntë të mërkurën pas zbulimit të dy trupave të tjerë. 

Viktimat u gjetën pasi temperaturat e larta shkrinë më tej akullin, duke bërë që trupat të dilnin në sipërfaqe, sipas shefit të skuadrës së shpëtimit malor Maurizio Dellantonio.

“Dronët sot fluturuan mbi të njëjtat zona si ditët e mëparshme. Ajo që ka ndryshuar në krahasim me ditën e djeshme është se dielli shumë i fortë ka shkrirë grumbullin e akullit duke bërë që trupat të dalin në sipërfaqe. Nesër, siç ishte paralajmëruar, do të ketë një ndërhyrje nga një ekip në akullnajën në pjesën e poshtme të rrëshqitjes së tokës me përdorimin edhe të qenve të policisë . Një helikopter do të qëndrojë në ajër gjatë gjithë kohës dhe me një litar fiks do të mbajë të lidhur operatorët në akullnajë dhe do të jetë gati për të kryer një shpëtim nëse është e nevojshme”, shprehet Maurizio Dellantonio.

Orteku goditi një ditë pasi një temperaturë rekord prej 10 gradë Celsius u regjistrua në majën e Marmolada, mali më i lartë në Dolomitet italiane. Ndërkohë tre persona rezultojnë ende të zhdukur.

Numri i përditësuar i viktimave erdhi pasi disa familje akuzuan autoritetet italiane se e lanë të hapur akullnajën, pavarësisht kushteve dukshëm të rrezikshme të ngjitjes.

Akullnajat në Alpet e Evropës po bëhen më të paqëndrueshme dhe të rrezikshme pasi temperaturat në rritje, të shkaktuara nga ndryshimet klimatike, po dëmtojnë ato që konsideroheshin prej kohësh si shtresa të fjetura, pothuajse të fosilizuara akulli. Ekspertët thonë se këto akullnaja po dëmtohen në brendësi, duke e bërë pothuaj të pamundur parashikimin e saktë të shembjes së tyre.