BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Një tjetër pacient hidhet nga lartësia e spitalit 'Shefqet Ndroqi' në Tiranë, policia jep detajet e para

Ngjarje e rëndë/ Një tjetër pacient hidhet nga lartësia
x

Bota

Tragjedia sheshon tensionet Turqi-Greqi, Mitsotakis telefonon Erdogan

Tragjedia sheshon tensionet Turqi-Greqi, Mitsotakis telefonon Erdogan

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis ka zhvilluar një telefonike me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan pas tërmetit 6.7 që goditi ishullin e Samos dhe Izmirin. 

Kryeministri grek i përcolli Presidentit të Turqisë ngushëllimet e tij të përzemërta për humbjet e jetës në Turqi dhe dërgoi një mesazh të unitetit të dy popujve.

Më parë, Ministri i Jashtëm Nikos Dendias, kontaktoi përmes telefonit me homologun e tij turk, Mevlut Cavusoglu, menjëherë pas tërmetit të madh në Egje dhe shprehu gatishmërinë e Greqisë për të ndihmuar bizneset e evakuimit të qytetarëve nga rrënojat e Smyrna.

Ministria e jashtme në “Twitter” për komunikimin Dendias-Cavusoglu tha:
“Pas tërmetit në Samos dhe Smyrna, Ministri i Jashtëm Nikos Dendias kontaktoi homologun turk M.Cavusoglu dhe shprehu gatishmërinë e qeverisë greke për të dërguar drejtpërdrejt forcat EMAK në Turqi për të ndihmuar qytetarët e bllokuar ”.