BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x
BREAKING NEWS

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj, zbardhet arsyeja e takimit

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj,
x
BREAKING NEWS

“Një kafe, ose do përfundoni në komisariat”/ U kërkonte para qytetarëve, Policia e Shtetit merr vendimin drastik për efektivin, në hetim edhe... (Emrat)

“Një kafe, ose do përfundoni në komisariat”/ U
x

Bota

TRAGJIKE/ Fundoset varka, humbin jetën mbi 30 emigrantë. Zbardhen detajet e rënda

TRAGJIKE/ Fundoset varka, humbin jetën mbi 30 emigrantë. Zbardhen

Të paktën 34 emigrantë kanë vdekur pasi anija me të cilën po udhëtonin u mbyt në brigjet e Sirisë. Të mbijetuarit po trajtohen në një spital në qytetin jugor të Sirisë, Tartus. Emigrantët dyshoheshin se ishin larguar nga Libani i veriut për në Evropë në fillim të kësaj jave.

Zyrtarët thanë se varka po transportonte midis 120 dhe 150 persona nga Minyeh, pranë qytetit port libanez Tripoli. BBC raporton se operacionet e shpëtimit po vazhdojnë në kushte sfiduese. Ushtria libaneze shpëtoi 55 persona në bordin e varkës në ujërat territoriale të vendit.

E vendosur në bregun mesdhetar të Sirisë, Tartus ndodhet rreth 30 milje në veri të qytetit port libanez të Tripolit. Në fillim të këtij muaji, gjashtë persona, përfshirë fëmijë, humbën jetën kur një varkë që transportonte emigrantë nga Libani në Evropë u fundos në brigjet e Turqisë.

Sipas UNHCR-së, Libani pret rreth 1.5 milionë refugjatë sirianë dhe pothuajse 14,000 nga vende të tjera. Ai pret numrin më të madh të refugjatëve për frymë në botë.

Megjithatë, vendi po përballet me një krizë të rëndë ekonomike , të nxitur nga Covid-19 dhe shpërthimi i portit të Bejrutit në vitin 2020, me më shumë se 80% të popullsisë që lufton për të përballuar ushqimin dhe ilaçet. Situata ka një ndikim të rëndë në popullsinë emigrante të vendit, shumë prej të cilëve po zgjedhin të ikin në Evropë.