BREAKING NEWS

“Elsën e ‘dogjën’ në Romë”/ Frrok Çupi zbardh zhvillimet më të fundit për ngjarjen që bëri bujë dhe tregon me çfarë po merret këngëtarja: Ja VENDIMI i Gjykatës së Romës për Elsa Lilën. Ky është lajmi, por askush nuk e publikon...

“Elsën e ‘dogjën’ në Romë”/ Frrok
x
BREAKING NEWS

“Nuredin Dumani vriste për... ”, Sali Berisha plas deklaratën 'bombë'

“Nuredin Dumani vriste për... ”, Sali Berisha plas
x
BREAKING NEWS

“Janë dy ‘sëmundje’”, Sali Berisha gjen ‘diagnozën’ e krizës brenda PD-së dhe bën deklaratën e fortë

“Janë dy ‘sëmundje’”, Sali Berisha gjen
x
BREAKING NEWS

Operacioni ‘Plumbi i artë’/ Nga Talo Çela te Florenc Çapja, Klodiana Lala zbulon çfarë i pret 14 të rrezikshmit e shpallur në kërkim: Pas një muaji do të...

Operacioni ‘Plumbi i artë’/ Nga Talo Çela te Florenc
x
BREAKING NEWS

"Ndodh për herë të parë"/ Ish-ministrja Mimi Kodheli jep lajmin fantastik, merr postin e rëndësishëm në Asamblenë e NATO-s

"Ndodh për herë të parë"/ Ish-ministrja Mimi
x
BREAKING NEWS

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët “përpijnë” tregun e fruta-perimeve në Tiranë, shikoni pamjet çfarë po ndodh mes dy pallateve. Reagon Policia

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët
x
BREAKING NEWS

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive tronditëse të Dumanit dhe Hoxhajt, SPAK shpall në kërkim ndërkombëtar 14 ‘bosët’ e njohur, shkresat i përcillen Interpolit

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive
x
BREAKING NEWS

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e fortë: Maskara...

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e
x

Bota

Tragjike, përmbyset barka me emigrantë, humbin jetën 11 persona (Foto)

Tragjike, përmbyset barka me emigrantë, humbin jetën 11 persona

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në veri të ishullit të Puerto Rico, ku të paktën 11 njerëz kanë humbur jetën dhe 31 janë shpëtuar pas përmbysjes së një barke emigrantësh.

Mes të shpëtuarve ishin tetë haitianë, pas një operacioni të gjerë shpëtimi nga Roja Bregdetare e SHBA.

Nuk është e qartë se sa njerëz kishte në bordin e mjetit, i cili u pikas nga autoritetet e mbrojtjes kufitare rreth 11 milje në veri të ishullit të vogël të pabanuar  Desecheo pranë Puerto Rico.

“Ne po shikojmë sesa njerëz mund të gjejmë dhe të ndihmojmë sa më shumë të mbijetuar,” tha zëdhënësi i rojës bregdetare Ricardo Castrodad, duke shtuar se ishte me fat që zyrtaret panë problemet me barkën.

Katastrofa e fundit vjen pas një serie ngjarjesh të ngjashme ku barka me njerëz nisen nga Haiti ose republika Domenikane drejt ishujve amerikanë të Puerto Rico ose US Virgin Islands.

Në fundjavë 68 emigrantë u shpëtuan në ujërat mes ishullit Hispaniola dhe territorit të SHBA, ku një grua humbi jetën, sipas rrjetit Castrodad.

Në janar më shumë se tridhjetë emigrantë supozohet se kanë humbur jetën pas përmbysjes së barkës së tyre gjatë një stuhie në Bahamas.

Tragjike, përmbyset barka me emigrantë, humbin jetën 11 persona