BREAKING NEWS

SPAK urdhëroi arrestimin e Vangjush Dakos, gazetarja Klodiana Lala zbardh detaje të reja: Gjithçka nisi nga një pallat i dëmtuar nga tërmeti, hetimi përfshiu edhe...

SPAK urdhëroi arrestimin e Vangjush Dakos, gazetarja Klodiana Lala zbardh
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e Kryesisë së PD, vjen menjëherë reagimi i Roland Bejkos

Mbledhja e Kryesisë së PD, vjen menjëherë reagimi i Roland
x
BREAKING NEWS

“Alibeaj mori 2 mln euro nga Rama”/ Plas keq në emision, deputeti demokrat ‘përplaset’ me gazetarin

“Alibeaj mori 2 mln euro nga Rama”/ Plas keq në emision,
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë/ Ndërron jetë këngëtarja e famshme (Emri+Foto)

Lajm i trishtë/ Ndërron jetë këngëtarja e famshme
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhër arrest me burg për ish- kryetarin e Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako

SPAK lëshon urdhër arrest me burg për ish- kryetarin e
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhër arreste për ish-zyrtarë të Bashkisë së Durrësit, zbardhen detajet e para

SPAK lëshon urdhër arreste për ish-zyrtarë të
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? KAS rinumërim 29 nga 40 kuti në këtë bashki

Çfarë ndodhi? KAS rinumërim 29 nga 40 kuti në
x
BREAKING NEWS

Deputetët kundër Kolegjit të Kryetarëve, Kryesia e PD bën lëvizjen e minutës së fundit, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Deputetët kundër Kolegjit të Kryetarëve, Kryesia e PD
x

Bota

Tragjike/ Raportohet numri viktimave emigrantë në kufirin Kanada-SHBA, mes tyre edhe fëmijë

Tragjike/ Raportohet numri viktimave emigrantë në kufirin Kanada-SHBA,

Gjashtë persona, duke përfshirë një fëmijë, u gjetën të vdekur në një moçal pranë kufirit të Kanadasë me SHBA- në pasi u përpoqën të kalonin ilegalisht në territorin amerikan, tha policia kanadeze. Ato janë dy familje, njëra nga India dhe tjetra nga Rumania.

Viktimat u gjetën të enjten në një zonë moçalore të lumit St. Lawrence pranë një varke të përmbysur që i përkiste një burri aborigjen.

Nuk dihet edhe fati i një fëmije. “Policia beson se një fëmijë i familjes rumune nuk është gjetur dhe ne do të vazhdojmë kërkimet. Ne besojmë se ata të gjithë po përpiqeshin të kalonin ilegalisht në SHBA nga Kanadaja, tha Leigh-Ann O’Brien, zëvendës-shefi i policisë lokale, në një konferencë shtypi.

Viktimat janë pesë të rritur dhe një fëmijë nën moshën 3 vjeçare. Të dy fëmijët janë “të lidhur me familjen rumune” dhe kishin pasaporta kanadeze, tha O’Brien.

Policia është në pritje të rezultateve të ekspertizës mjeko-ligjore dhe toksikologjike për të përcaktuar shkakun e vdekjes.

Javën e kaluar presidenti amerikan Joe Biden dhe kryeministri kanadez Justin Trudeau ranë dakord të ndalonin azilkërkuesit që përpiqeshin të kalonin në Kanada përmes kalimeve kufitare “jozyrtare”. Vendimi u kritikua nga disa që mendonin se refugjatët dhe emigrantët do të rrezikonin më shumë duke zgjedhur kalime të tjera.