BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x
BREAKING NEWS

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e fortë dhe i bën thirrje policisë

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e
x

Bota

Presidenti tregon skenarin e frikshëm/ Zelensky jep alarmin dhe paralajmëron për rrezikun e një katastrofe bërthamore: Rusia do...

Presidenti tregon skenarin e frikshëm/ Zelensky jep alarmin dhe

Në konferencën “Economist”, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky bëri thirrje për zbatimin e të gjitha sanksioneve kundër Rusisë dhe paralajmëroi edhe një herë komunitetin ndërkombëtar për rrezikun e një katastrofe bërthamore.

“Të gjitha sanksionet kundër Rusisë duhet të miratohen 100%, pa përjashtime dhe të vazhdojnë, sepse nëse nuk e ndalojmë këtu, Rusia nuk do të ndalet në Ukrainë dhe do të vazhdojë me këtë politikë”, tha Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

“Po, do të jetë e vështirë për të gjithë botën, por do të jetë më e ashpër për Rusinë, e cila do të detyrohet të ndalojë këtë luftë”, vuri në dukje Zelensky, duke shtuar:

“Sanksionet nuk kanë të bëjnë vetëm me luftën kundër Ukrainës, por me shkeljen e të drejtës ndërkombëtare, cenimin e demokracisë, të drejtave të njeriut, lirisë së fjalës”.

Siç theksoi ai, “presioni diplomatik apo çdo presion tjetër, 24 orë në ditë, mund ta detyrojë Rusinë të kërkojë realisht paqen dhe ne të gjithë dëshirojmë që paqja të mbizotërojë”.

Në lidhje me situatën aktuale në Ukrainë, Zelensky theksoi: “Ne po përpiqemi të forcojmë ushtrinë tonë në mënyrë që të mund të mbrojmë vendin tonë. Ne mezi presim rritjen e ndihmës për vendin tim edhe në fusha të tjera”.

Në një pyetje për qëndrimin e Bjellorusisë, ai tha se raketat u lëshuan nga territori i Bjellorusisë kundër Ukrainës. Ai e di se një gjë e tillë nuk ishte vendim i popullit të Bjellorusisë dhe u bëri thirrje atyre që të mos mashtrohen.

Ai vuri në dukje megjithatë se Ukraina është gjithashtu e përgatitur për një situatë të tillë.