BREAKING NEWS

Ishte infektuar me koronavirus, humb jetën elektricisti 28-vjeçar nga Shkodra, OSHEE mesazh ngushëllimi: Virusi s’njeh moshë, aq më tepër profesion

Ishte infektuar me koronavirus, humb jetën elektricisti 28-vjeçar
x

Bota

Trondit zyrtari i lartë kinez: Koronavirusi e ka origjinën në Evropë. Ja shteti ku duhet të nisin menjëherë hetimet

Trondit zyrtari i lartë kinez: Koronavirusi e ka origjinën në

Edhe pse rastet e para u konfirmuan në Kinë, Kina ka bërë me faj Spanjën për nisjen e pandemisë globale të koronavirusit.

Zeng Guang, kreu i qendrës kineze të kontrollit shëndetësor tha se në studime zyrtare gjurmë të Covid-19 janë zbuluar ujërat e zeza të Barcelonës në mars të vitit 2019.

“Nuk ka rëndësi se në cilin vend nisin kërkimet për sa kohë që ato përfshijnë të gjithë vendet dhe rezultatet nxirren me përgjegjësi”.

Ai shtoi se prezenca e Covid-19 në mostrat e kryeqytetit të Katalonjës, nëntë muaj para zbulimit të sëmundjes në Vuhan, dëshmon për një origjinë tjetër të epidemisë.

Deri tani studimet për origjinën e koronavirusit të ri vrasës ishin përqendruar në tregun prodhimeve të detit në Vuhan.

Ndërkohë perëndimi ka akuzuar Kinën se fillimisht ka fshehur detaje të virusit që tashmë ka vrarë më shumë se 500 000 njerëz në të gjithë botën.